Menu

Nový procesor nebo grafickou kartu nakupte teď: na podzim přijde zdražení

22.07.2022 10:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Nový procesor nebo grafickou kartu nakupte teď: na podzim přijde zdražení

Nový procesor nebo grafickou kartu nakupte teď: na podzim přijde zdražení | foto: Slejven Djurakovic / Unsplash

Trh s grafickými kartami a procesory v poslední době spíše stagnoval – výrobci neměli co prodávat a zákazníci tedy co kupovat. V příštích měsících by se již dostupnost nových komponent měla zlepšit. Zvedne se s tím ale i cena na pultech obchodů.

Bloger a analytik @中正EVA hovoří o tom, že ceny procesorů rostou již v tuto chvíli. Zdražování prý započal Intel, krátce na to se ale přidala i dvojka na trhu – AMD. Nejvíce se zdražení dotýká posledních modelů procesorů těchto značek. Objevují se i hlasy o tom, že výrobci a prodejci využívají zdražování k jisté formě nátlakového marketingu. Jinými slovy, zákazník chce sám nakoupit produkt výhodně, než dojde ke zdražení.

Zdražuje se už nyní

A velmi dobře je to vidět třeba na posledních čipsetech od Intelu – Core 12. generace. Pro ukázku si vezmeme model Core i7 12700K série Alder Lake. Ten vstupoval na trh v polovině listopadu 2021 s průměrnou cenou 12 500 Kč za kus. V lednu a únoru 2022 jeho cena stabilně klesala až na hranici 11 tisíc korun za kus. Lehce nad 12 tisíc vystřelila v polovině března 2022, aby pak znovu spadla pod hranici 11 500 Kč. Jenomže od června se cena ustálila na 11 800 Kč a nyní stoupá až k původní hodnotě kolem 12 300 Kč za kus.

Ukazuje to především zajímavou cenovou křivku, která není úplně obvyklá. Cena produktu od jeho nasazení na trh po roce většinou strmě klesá, blíží se totiž nástup nové generace. Intel již připravuje své zákazníky, že 13. řada čipů nejen pro osobní počítače výrazně zdraží. Na některých trzích může jít o jednotky procent, výjimkou by však nemělo být ani zdražení o pětinu.

Pochopitelně rostou náklady na výrobu, ale také na udržení zaměstnanců, kteří se mohou dožadovat lepších podmínek kvůli inflaci. Jednu světlou stránku ale současný stav trhu možná má. Pravděpodobně zdražování a inflace způsobily konec polovodičové krize.

Zdroj: GizChina, Heureka

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Ještě ,že se jste lidi za dva roky naučili čekat ...

  Nakupujte nebudou nebudou ;) Teď máme plné sklady výběhových modelů …

  Reagovat na komentář

  Sice bude zase prodleva ale ta neznámá zdražení

  I když krize opadla tak přijde jiná a to že stejně jak se snažila Amerika odpoutat od činy tak zjišťuje že to nejde ale podstatně horší budou u nás umělé zdražování na cestu komponentů

  Reagovat na komentář

  Sice bude zase prodleva ale ta neznámá zdražení

  I když krize opadla tak přijde jiná a to že stejně jak se snažila Amerika odpoutat od činy tak zjišťuje že to nejde ale podstatně horší budou u nás umělé zdražování na cestu komponentů

  Reagovat na komentář

  Počkat

  Reakce na Martin: Naprosto se ztotožňuju s názorem a zkušenostmi Martina. Teď budou sklady plný a ještě se prodejci budou předhánět. Počkám po Novém roce jaká bude cena (když jsem mohl čekat skoro tři roky, tak ještě počkám).

  Reagovat na komentář

  Počkat

  Určitě bych nic nekupoval teď rychle pod tlakem. Za svůj život jsem už prognóz slyšel tolik, že už si dělám radši vlastní názor a nevěřim skoro ničemu.
  Po delší dobu sleduji ceny některého zboží a za 5 let se cena ani nehla. A nějaká inflace přitom byla každý rok. A je i zboží, co se zdražilo 10× a ta inflace ani neměla na to šanci zapůsobit, protože to ovlivňuje úplně něco jiného.

  Třeba na grafickou kartu čekám možná 2–3 roky, protože kvůli těžařům ty karty vystřelily a nebyly na trhu skoro vůbec. A mrchožrouti prodejci? Je ještě mnohonásobně zdražili. Vzpomínám že před zdražením ta moje vyhlídnutá stála cca 5 tisíc, po zdražení až 35 tisíc. Dneska už se ani nevyplatí, kdyby byla zpátky za 5 tisíc, protože jsou výkonnější za výhodnější cenu.

  Vůbec cena grafik šla razantně dolů, protože se přestalo masově těžit. Inflace na to měla minimální dopad. Ale i nenažranost prodejců klesla, protože jak je dostatek, tak nemůžou nic moc opálit, protože by to zákazník koupil jinak jinde.

  Ale stejně ještě ta cena není tam, kde by měla bejt, takže ať si kecaj prognózy jaký chtěj. Stejně to bude hlavně jen o tom, jestli bude dostatek a nebo jestli bude odbyt. A na to si počkám.

  Ta inflace sice roli hraje, ale zrovna u tohohle to ovlivňuje víc nenažranost prodejců, záchvat těžařů a případné problémy v některé z továren na výrobu. A jestli se masově vážně přestane dlouhodobě těžit. Tak velmi brzo se sklady zaplní a naopak si myslím ještě budou komponenty pod cenou.

  A na podzim se zase očekávají novinky, aby bylo co prodávat na Vánoce, tak ceny to zase zamíchá. Jen je potřeba to sledovat.

  Reagovat na komentář

  sorry, ale blbost, minimálně pulrok počkat. až poté začít něco nakupovat

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení