Menu

Nový život starým mobilům: jak používat smartphony po mnoho dalších let s alternativním Androidem

02.12.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nový život starým mobilům: jak používat smartphony po mnoho dalších let s alternativním Androidem

Nový život starým mobilům: jak používat smartphony po mnoho dalších let s alternativním Androidem | foto: Ri_Ya/Pixabay

Co s androidovým telefonem, když v určité chvíli přestanou přicházet aktualizace zabezpečení a přestanou fungovat oblíbené aplikace? Pomoci může alternativní Android.

Hardware je stále v dobré kondici, ale výrobce už ukončil podporu softwaru pro smartphone: v takové situaci si uživatelé mohou pomoci sami a pokud si troufnou, instalovat některou z alternativních verzí systému Android.

Příkladem mohou být dva mobilní operační systémy (custom ROM – tvořených vývojáři třetích stran), které by mohly letité verze systému Android nahrazovat, a to se zvýšenou ochranou dat: CalyxOS se zaměřením na bezpečnost a LineageOS se zaměřením na možnost spuštění na co největším počtu zařízení.

Informace na stránkách UpcyclingAndroid.org

upcyclingandroid

Na stránkách aktivity UpcyclingAndroid.org také najdete vysvětlující video o její iniciativě a významu obnovy chytrých telefonů. | Zdroj: UpcyclingAndroid.org

K dispozici je také alternativní obchod, ve kterém se nachází spousta aplikací, a lze si stáhnout svobodný software. V některých případech dokonce zařízení může s alternativním systémem fungovat lépe, než dříve. Je to z toho důvodu, že do zařízení se neinstalují spolu s alternativním systémem žádné nežádoucí nebo neodinstalovatelné aplikace a alternativní operační systém bývá paradoxně vývojáři podporován mnohem déle, než originální systém od výrobce. Kromě toho se u svobodného softwaru nevyhrazují žádné rezervy akumulátoru ani výpočetní kapacity pro reklamu nebo sledování zařízení.

Nahrazení služeb Google Play

microg

Implementace známé platformy pro instalaci a údržbu aplikací od Googlu, Play. Oproti ní si MicroG klade za cíl poskytovat svobodný software. | Zdroj: MicroG.org

Uživatelé, kteří se odhodlali alternativní Android použít a instalovat mohou jít ještě o krok dále a nahradit služby Google Play službou MicroG. Ta umožňuje ostatním svobodným aplikacím bezproblémovou integraci do Androidu, aniž by musely využívat služeb Googlu. Tím se také sníží množství dat, které se Googlu odesílají pro jejich další zpracování, případně se dají taková data a aktivity lépe kontrolovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení