Hardwarové tipy: stanovení spotřeby energie a energetické účinnosti, a jak zabránit dialogu pro USB
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Objevení chyb v RAM: důležitý zátěžový test operační paměti | foto: Foter.com
Nestává se to příliš často, ale pokud jsou chyby v paměti modulu RAM, mohou uživatele přivést k zoufalství. Malý nástroj MemTest86 podrobí paměť RAM zátěžovému testu a podle výsledku detekuje možné chyby. Program se nedávno objevil v nové verzi 9.
Modré obrazovky Windows, nevysledovatelné chyby programu, ztráta dat: chyby v operační paměti se mohou projevovat různými způsoby, a tím znepříjemňovat uživatelům činnosti na počítači. Problém je, že bez speciálních nástrojů je zjištění chyb RAM velmi obtížné. Často totiž nelze znovu najít postup, který chyby vyvolá. Pokud máte podezření na chyby paměti RAM, lze si vzít na pomoc bezplatný nástroj MemTest86.
Prostřednictvím bezplatného nástroje si můžete zkontrolovat funkci operační paměti svého počítače.
MemTest86 obsahuje vlastní nástroj pro spouštění z USB flash disku. | Zdroj: MemTest86
Způsop práce s benchmarkem je jednoduchý: po stažení si rozbalíte archiv ZIP a poté jej zapíšete na USB flash disk. Z něj poté spustíte PC nebo notebook a program při procesu spouštění zabudovanou paměť RAM zkontroluje. To může na první pohled působit komplikovaně, ale má to tu výhodu, že můžete provést kontrolu operační paměti aniž by se spustila Windows. Prostředí Windows ale budete potřebovat předtím pro vytvoření bootovatelného USB flash disku. K tomu stačí starší odložený model, protože nebudete potřebovat více, než 256 MB kapacity paměti.
Ze staženého balíku spustíte soubor »imageUSB.exe« a v horní části okna vyberete připojený USB flash disk, na který by se měl benchmark přenést. Pozor na to, že při vytváření bootovatelného USB disku budou všechna uložená data ztracena. Zbylá nastavení už provede samotný program, uživatel už jen potvrdí zápis stiskem tlačítka »Write«. Po několika minutách je MemTest86 připraven ke spuštění z USB flash disku.
Kromě automatického spuštění zátěžového testu je také možné vybrat z nabídky konkrétní testovací procedury. | Zdroj: PassMark Software/MemTest86
V podstatě stačí jen počítač spustit z připraveného bootovacího USB flash disku. Zbytek už proběhne automaticky. Aktuální verze podporuje pouze UEFI. Pokud stále používáte BIOS, můžete si stáhnout starší verzi benchmarku 4.3.7. Ta je k dispozici nejen pro USB flash disky, ale také pro spouštění z CD-ROM nebo floppy.
Pokud je MemTest86 spuštěn automaticky a neprovedete žádná speciální nastavení, provede se standardní test, který odhalí možné chyby RAM. V případě vašeho zájmu si můžete vybrat typy testů, které si prostřednictvím hlavní nabídky spustíte sami. Nenechte se odradit tím, že na mnoha systémech nefunguje ovládání myší. V prostředí programu se můžete snadno pohybovat i pomocí kurzorových kláves nebo písmen. Například písmenem »T« vyvoláte nabídku testů a »R« spustí RAM benchmark.
V praxi se defekty RAM nevyskytují příliš často, ale každý, kdo řeší na první pohled nevysvětlitelný problém s počítačem, by měl o MemTestu vědět. Bez velkého úsilí prozradí, zda je paměťový modul RAM v pořádku či nikoliv.
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Zejména u levnějších mobilů se systémem Android dosáhne interní paměťové úložiště rychle…
Mapy od společnosti Google jsou zdaleka nejpoužívanější navigační službou pro pěší i pro…
Na využívání Wi-Fi sítí jsme si už zvykli natolik, že jejich přítomnost a heslo k připojení…
Složitá ekonomická situace ovlivňuje také evropský trh se smartphony. Aktuální průzkum…
Netflix stále patří k nejoblíbenějším poskytovatelů seriálů a filmů mezi streamovacími…
Výrobce čipů především pro mobily měl zaplatit pokutu v řádu miliard. Evropský soud ale nyní…
Nová služba Prime Air, která bude doručovat zásilky letecky prostřednictvím autonomních dronů…