Menu

Odlehčené androidové aplikace: lite varianty známých aplikací

11.10.2022 15:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Odlehčené androidové aplikace: lite varianty známých aplikací

Odlehčené androidové aplikace: lite varianty známých aplikací | foto: Matam Jaswanth/Unsplash

Mobilní aplikace neustále bobtnají a to může být problém nejen pro starší, málo výkonné androidové smartphony, ale i pro novější přístroje, ve kterých ale potřebujeme místo na něco jiného, než nenasytné aplikace.

Aloha Browser Lite

Štíhlý prohlížeč s VPN

aloha

| Zdroj: Aloha

Základem výbavy smartphonu je nepochybně internetový prohlížeč. Čím ale nahradit nenasytný Chrome? Více než milion uživatelů si už našel alternativu v podobě prohlížeče Aloha Browser Lite. Tento výrazně odlehčený internetový prohlížeč má necelých 20 MB, a přitom nabízí perfektní výbavu. Jednak vás zbaví otravných internetových reklam a navíc poskytuje i bezpečné, anonymní surfování přes VPN. A, stejně jako celá aplikace Aloha Browser Lite, je i použití vestavěné VPN k dispozici zcela zdarma.

Prohlížeč Aloha Browser Lite má ještě další šikovné funkce, například jej lze uzamknout prostřednictvím PIN kódu a také v jeho nastavení můžete aktivovat funkci, která po uzavření aplikace smaže všechny pozůstatky po surfování na internetu. Jinak je prohlížeč Aloha Browser Lite velmi svižný a příjemný na používání, takže bychom mohli říci, že se hodí ke každodennímu užívání, bez ohledu na to, zdali potřebujete ušetřit nějaké ty megabajty v paměti vašeho mobilního zařízení.

To je jistě dobrý nápad, ale tvůrci tohoto prohlížeče nachystali i „plnotučnou“ variantu Aloha Browser, která doplňuje další šikovné funkce. Patří mezi ně například AdBlock na blokování veškeré internetové reklamy a vyskakovacích oken, správce stahování pro pohodlnější získávání souborů z internetu, funkce na sdílení souborů přes Wi-Fi připojení a třeba i soukromé úložiště na data, která chcete udržet v tajnosti. Plnohodnotný Aloha Browser ale už v paměti mobilu potřebuje kolem 120 MB místa.

Platforma iOS, Android
Cena Zdarma
CHIP Výborný (1,1)

 

myMail

Nenáročná pošta

inbox52

| Zdroj: MyMail

Zajímavou náhradou za, pro někoho možná nepřehledný, Gmail nebo robustní Outlook může být svižná aplikace myMail. Alespoň si to tedy myslí více než 10 milionů uživatelů, kteří si tuto androidovou aplikaci z Obchodu Play stáhli. Aplikaci myMail lze propojit se všemi běžnými e-mailovými službami, jako jsou Gmail, Outlook.com či iCloud, stejně jako s firemním Exchange serverem nebo třeba e-mailem na Seznamu a poštovními schránkami s podporou protokolů IMAP nebo POP3. S tříděním příchozích zpráv pak pomůže například možnost používat štítky, stejně jako jejich rozdělení do struktury složek. Nechybí ani uživatelsky nastavitelné filtry na automatické zpracování pošty nebo sdružování e-mailových konverzací do přehledných vláken. Dále můžete používat třeba i podpisy, ochránit přístup do e-mailové aplikace PIN kódem nebo si přizpůsobit její vzhled.

Platforma iOS, Android
Cena Zdarma
CHIP Výborný (1,4)

 

Parallel Space Lite

Duální aplikace

parallelspacelite

| Zdroj: ParallelSpaceLite

Odlehčenou verzi má také nástroj Parallel Space Lite, který umožňuje provoz různých aplikací ve více instancích pod různými uživatelskými účty. Parallel Space Lite je velmi subtilní aplikace (má jen 12 MB), nenáročná na kapacitu operační paměti, která umí v androidovém smartphonu zdvojit například Facebook, Instagram, Messenger, Gmail, Chrome nebo třeba YouTube, abyste mohli v jednom zařízení provozovat tyto aplikace pod dvěma odlišnými účty a snadno mezi nimi přepínat. A co je také zajímavé, pokud si vedle odlehčené aplikace Parallel Space Lite instalujete ještě plnohodnotný Parallel Space, budete moci používat ještě další instance aplikací.

Platforma iOS, Android
Cena Zdarma
CHIP Výborný (1,0)

 

Lite mini for facebook twitter instagram

Vše v jednom

litemini

| Zdroj: LiteMini

Pokud jste aktivní v sociálních sítích, standardně potřebujete jednu aplikaci pro Facebook a další pro Instagram, Twitter a samozřejmě také Messenger. Aplikace s jasným názvem Lite mini for facebook twitter instagram ale všechny tyto vaše uživatelské účty v těchto sítích sdruží do jediného prostředí. Navíc má jen něco málo přes 6 MB a přehledné uživatelské rozhraní s hezky dostupnými záložkami pro jednotlivé sítě, ke kterým jste přihlášeni. Trik je samozřejmě v tom, že aplikace Lite mini for facebook twitter instagram využívá webové verze těchto sociálních sítí, čímž ale šetří nejen prostor v paměti (v operační i úložišti) telefonu, ale také objem přenesených dat a ve výsledku také energii v akumulátoru. Lákavá je samozřejmě i možnost sledovat všechny novinky v jediném společném prostředí, bez neustálého přepínání několika aplikací.

Platforma iOS, Android
Cena Zdarma
CHIP Výborný (1,2)

 

VideoShowLite

Editor videa

videoshowlite

| Zdroj: VideoShowLite

Ani pokud potřebujete ušetřit prostor v úložišti vašeho androidového smartphonu, nemusíte být ochuzeni o aplikaci na rychlé úpravy pořízených videozáběrů. Aplikace VideoShowLite je ale vhodná pro uživatele, kteří sice šetří prostor ve svém smartphonu (instalace má necelých 50 MB) ale už ne svoji peněženku – po vyzkušení totiž přijde na 699 korun ročně. Jinak je ale aplikace VideoShowLite bohatě vybavená různými šablonami, efekty a funkcemi, se kterými velmi rychle i z jinak nudných videozáběrů vytvoříte atraktivní videoklipy, se kterými se pak můžete pochlubit na sociálních sítích. Intuitivnímu ovládání pomáhá i překlad aplikace VideoShowLite do češtiny.

Platforma iOS, Android
Cena Zdarma
CHIP Výborný 1,6

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.