Menu

Odlište různé verze HDMI

07.05.2016 13:56 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Odlište různé verze HDMI

Odlište různé verze HDMI | foto: CHIP

Potřebujete-li koupit HDMI kabel, v obchodech s elektronikou i v e-shopech se určitě setkáte s obrovskými cenovými rozdíly. Jsou ale drahé HDMI kabely skutečně o tolik lepší? V současné době existují tři třídy HDMI kabelů.

Standardní HDMI : Tyto kabely nabízejí přenosovou rychlost 2,25 Gb/s. To je dostačující pro běžné Full HD rozlišení. Nicméně tato třída už se moc nedoporučuje, protože kabely vyšších tříd jsou dražší.

HDMI High-Speed : Všechny kabely od verze HDMI 1.3 jsou označeny jako „High Speed“. Nabízejí přenosovou rychlost až 10,2 Gb/s, což jim umožňuje přenášet větší barevnou hloubku (Deep Color), HD Audio, 3D obraz a obraz v UHD rozlišení.

HDMI Premium High-Speed : Tato nová norma se vztahuje na všechny kabely HDMI od verze 2.0. Šířka pásma sahá až na 18 Gb/s, což umožňuje přenos UHD obrazu s frekvencí 60 Hz, HDR a 32 zvukových kanálů. Nicméně mnoho High-Speed kabelů již této kvality dosahuje také. Než si tedy zakoupíte tento prémiový High-Speed kabel, ověřte si, zda by požadované přenosy a funkce nezvládl levnější High-Speed kabel.

Cenové rozdíly mezi HDMI kabely závisí také na jejich délce a čím vyšší jsou technické požadavky na kabel, tím roste i cena za metr. Kvalitní HDMI kabely do délky tří metrů zakoupíte i za cenu do 200 Kč. Za kabely s délkou5 metrůa více však už zaplatíte asi 80 až 110 Kč za metr. I kvalita stínění cenu HDMI kabelu prodražuje. Lepší stínění zamezí rušení signálu, například když je kabel pod omítkou. Každopádně můžete dosáhnout stejné kvality obrazu s kabelem, který stojí 250 Kč, jako v případě mnohem dražšího produktu. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení