Menu

Osm tipů pro zálohování cenných fotografií a dat

31.03.2017 18:58 | Milan Loucký + Přidat komentář
Osm tipů pro zálohování cenných fotografií a dat

Osm tipů pro zálohování cenných fotografií a dat | foto: CHIP

Dnešní den je Dnem zálohování, a proto jsme pro vás připravili osmero užitečných rad pro zálohování fotografií. Snad se vám budou hodit.

1.            Při zálohování fotek nespoléhejte na Facebook, Instagram a další podobné služby. Kvalita fotografií, které při běžném nastavení pošlete na sociální sítě, je při uložení oproti originálu snížena. Pokud budete chtít někdy v budoucnu vytisknout fotku staženou zpětně z Instagramu, budete zklamáni.

2.            Průběžně mažte fotografie, které není třeba archivovat. Digitálním fotoaparátem nebo mobilním telefonem vytvoří většina lidí zpravidla přibližně pětkrát víc fotografií, než stojí za archivaci. Každou scénu fotíme několikrát s tím, že vybereme nejlepší. Pokud z jedné oslavy nafotíte 100 obrázků a všechny budete archivovat, pravděpodobně se k nim už nikdy nevrátíte. 20 z nich stojí za uložení.

3.            Fotky si seřaďte do přehledných složek. Pokud budete mít všechny soubory na disku bez jasně dané struktury složek, pravděpodobně je už nikdy najdete. Vytvořte si složky podle témat nebo zejména v případě fotografií podle data pořízení. Obě varianty můžete jednoduše kombinovat. Do složky s názvem „2017“, vkládejte vnořené složky s pořadím měsíce a popisu, například „01 lyžování v Alpách“, „02 oslava výročí svatby“. Většina fotoaparátů v mobilech vytváří názvy fotek podle data vytvoření snímku, například 2017-03-31—13-13-13.jpg a podobně. Využívejte i tohoto při zakládání fotek do adresářů, pokud to neuděláte hned, může vám to později pomoci.

4.            Neuchovávejte fotky jen na paměťových kartách. Paměťové karty jsou sice na první pohled nejjednodušším a zároveň nejdostupnějším zálohovacím zařízením (pokud počítáme průběžné náklady v řádech stokorun). Možná jste i vy zažili situaci, kdy jste našli doma několik let nepoužívanou paměťovou kartu, která nešla přečíst, nebo jste vyndali polámanou kartu z peněženky, kterou nosíte v zadní kapse kalhot. K posílení jistoty, že fotografie ještě někdy uvidíte, si zapněte na Dropboxu, Google Disku nebo OneDrive funkci, která vám bude průběžně ukládat všechny fotky, vytvořené na mobilovém fotoaparátu, jakmile se připojí v Wi-Fi.

5.            Pravidelně zálohujte fotografie z mobilních telefonů. Mobil je totiž nejnespolehlivějším zařízením pro uložení dat. Často padá na zem, můžete ho zapomenout na stole v baru, nebo vám ho někdo ukradne. Nenechávejte své cenné vzpomínky jen v jeho paměti.

6.            Naučte se používat externí pevný disk. Raději než jen do notebooku, který nosíte denně s sebou, zálohujte data na externí pevný disk. Myslíte si, že je to drahé? Například na malý přenosný externí disk Toshiba Canvio Alu s kapacitou 2 TB, který stojí 2800 Kč, uložíte přibližně 500 tisíc fotografií. Spočítejte si, kolik vás vyjde zálohování jedné fotky.

7.            Důležitá data ukládejte duplicitně – na pevné úložiště a do cloudu. Ať je úložný systém jakkoli technicky vyspělý, může selhat. I o nejlépe zálohovaná data můžete přijít při živelné pohromě nebo krádeži. Záloha jen na jednom fyzickém místě není stoprocentní. Nejbezpečnějším řešením je proto mít data uložena na jednom pevném disku nebo serveru NAS, který veškerá data ukládá paralelně na dva pevné disky, a zároveň v některé z cloudových služeb pro ukládání dat, které nedegradují kvalitu obrázků.

8.            Chraňte pevné disky před otřesy, zejména během jejich provozu. Mechanika nejpoužívanějšího zálohovacího zařízení, klasického pevného disku, je velmi jemná. Pokud máte externí disk připojen k počítači a probíhá čtení nebo zápis dat, chraňte ho před většími otřesy.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.