Menu

Perfektní fotky vždy po ruce: bezplatná aplikace pozvedne focení levnými smartphony

17.03.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Perfektní fotky vždy po ruce: bezplatná aplikace pozvedne focení levnými smartphony

Perfektní fotky vždy po ruce: bezplatná aplikace pozvedne focení levnými smartphony | foto: Pexels/Pixabay

Dřívější digitální fotoaparáty téměř všude nahradilo focení smartphony. Co se týče kvality, pokud nevlastníte špičkové zařízení, musíte přijmout jisté kompromisy. Mnoho lze ale dohnat softwarově – se správnou aplikací získáte hodně i v případě, pokud váš mobil nemá zrovna nejlepší objektiv.

Google nabízí pro smartphony vlastní výroby vynikající aplikaci Google Camera, také známou jako Pixel Camera, nebo v české verzi Fotoaparát Google. Její nejnovější verze ale funguje pouze na telefonech Pixel s Androidem od verze 11. Pomocí několika triků lze aplikaci dostat i do smartphonů jiných výrobců a pořizovat s ní hezké fotografie. Levné digitální fotoaparáty pořídíte už za pár tisíc, smartphony s odpovídajícími objektivy a kvalitou focení budou mnohem dražší. A pokud byste chtěli pořizovat opravdu dobré snímky, jen stěží se vyhnete špičkovému zařízení, za které s logem Samsung nebo Apple velmi snadno zaplatíte i patnáct až dvacet tisíc Kč.

V případě zařízení od Google je to jiné. Modely Google Pixel obvykle začínají na cenách lehce přes deset tisíc Kč a jejich tajemství je v tom, že namísto široké škály objektivů a dalších okras se spoléhají na aplikaci fotoaparátu, která dokáže vykouzlit vynikající snímky i z průměrného hardwaru. Aplikace Fotoaparát Google je oficiálně k dispozici pouze pro smartphony Pixel, ale díky aktivní komunitě příznivců ji lze nyní použít i na jiných zařízeních.

googlecamera-logo

Google camera APK – aplikace pro Android 8.1

CHIP hodnotí Dobrá

Pokud chcete rozšířit oficiální aplikaci fotoaparátu vašeho zařízení s Androidem, lze použít instalační balík APK s dalšími funkcemi.

 

Google Camera: co vše aplikace dokáže

Pro fotografické nadšence je v aplikaci Google Camera obzvlášť atraktivní režim portrétu. Na rozdíl od jeho názvu jej lze použít i pro pořizování jiných typů snímků a poskytuje měkké pozadí, které připomíná fotografie z jednooké zrcadlovky. Pokud režim portrétu používáte při pořizování selfie, potěší vás dobře zaostřený obličej a velmi realistické rozmazané pozadí.

Kromě běžného režimu fotoaparátu má Google Camera ve výbavě také velmi oceňovaný noční režim. Zejména v případě levných fotoaparátů špatné světelné podmínky často vedou k rozmazaným fotografiím a vysokému šumu. V nočním režimu aplikace využívá vyšší úrovně zvýraznění detailů a sytosti barev, a používá přisvětlení fotografovaného objektu. Tak dosahuje i v průběhu večera a noci dobré kvality snímků.

V porovnání s pořizovanými snímky od jiných výrobců ale Google více spoléhá na nižší úroveň umělého kontrastu a menší sytost barev. Kvůli tomu barvy občas působí nudně, nicméně fotografie jsou mnohem realističtější a lze jim dodat "šťávu" pomocí editorů fotografií, ke kterým patří například Snapseed.

snapseed

Snapseed – aplikace pro Android

CHIP hodnotí Dobrá

Bezplatná aplikace pro dodatečné úpravy fotografií na mobilních telefonech. Obsahuje 29 nástrojů a filtrů pro doladění vzhledu pořízených snímků.

 

Gcam Hub: aplikace Google Camera pro všechny smartphony Android

gcamhub

Platforma, na které uživatelé mohou nalézt mnoho verzí aplikace Google Camera, přizpůsobených různým modelům smartphonů. | Zdroj: GCam Hub

Aplikace Google Camera je k dispozici ke stažení jako bezplatný balík APK, ale v závislosti na modelu smartphonu nemusí být její instalace úplně snadná. Každý uživatel, který si stáhl a instaloval původní balík APK, ale nemůže jej vůbec použít, anebo funguje pouze v omezeném rozsahu, byl postaven před nutnost vyhledat si a případně stáhnout upravenou verzi.

Za účelem pokrytí maximálního množství zařízení a verzí fanoušci spustili platformu GCam Hub. Najdete tam různé úpravy původní aplikace. Nejstabilnější aplikace, které fungují na většině zařízení, jsou k dispozici ke stažení v části »Stable Versions«. V části »How to Use« jsou uvedeny pokyny k instalaci.

gcamhub-logo

Google Camera Gcam Hub

CHIP hodnotí Dobrý

Oblíbenou aplikaci Fotoaparát Google/Google Camera lze použít i na jiném zařízení, než je smartphone Pixel. Budete k tomu ale potřebovat instalační sadu APK. Platforma GCam Hub sdružuje mnoho různých verzí programu.

 

Existují i speciální verze, například pro smartphony Samsung s procesory Exynos, které se prodávají v Evropě. Spoustu užitečných informací i podporu pro různé modely lze dohledat ve vláknech diskuzního fóra. Některé ze zařízení také budou potřebovat dodatečné softwarové úpravy fotoaparátu, které najdete v části »Camera Fixes«.

Pro možnost používat aplikaci Google Camera musí fotoaparát vašeho smartphonu splňovat následující požadavky:

– aktivované Camera2 API,
– podporovaný procesor Snapdragon s ARM64 (v »Nastavení« zjistíte označení modelu vašeho smartphonu, a to potom použijete pro vyhledání použitého procesoru, například pomocí internetového vyhledávače). K dispozici jsou také speciální verze pro jiné procesory, například Exynos, Kirin a MediaTek, mají ale často svá omezení,
– pokud možno nejnovější verze Androidu,
– musí být aktivované služby Google (nelze tedy použít současné modely Huawei bez Google podpory).

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.