Menu

Photoshop je příliš složitý a drahý: Paint.NET nabízí mnoho funkcí zadarmo

27.04.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Photoshop je příliš složitý a drahý: Paint.NET nabízí mnoho funkcí zadarmo

Photoshop je příliš složitý a drahý: Paint.NET nabízí mnoho funkcí zadarmo | foto: Alexandr Ivanov/Pixabay (cover)

Většina profesionálů by nedala v oblasti úpravy obrázků a fotografií na počítači dopustit na Photoshop. Pro soukromé uživatele je ale program zbytečně složitý a drahý. Ti mohou sáhnout po bezplatných alternativách, ke kterým patří například Paint.NET.

Fotografování a následná úprava pořízených snímků jdou ruku v ruce, protože málokterá fotografie dokonale vyjde pouhým stiskem spouště. Většina profesionálních programů pro úpravu fotek, mezi které patří například Lightroom nebo Photoshop, je velmi drahá. Začátečníkům nebo zájmovým fotografům ale postačí prvotřídní bezplatný nástroj, kterým je Paint.NET. Pro optimalizaci fotek nabízí řadu funkcí.

Nyní byla vydána verze 4.2.16, ve které bylo opět vylepšeno mnoho funkcí. Novinkou je například barevný efekt »Effect/Color/Quantize«, který se používá k redukci počtu barev na 256 nebo méně. Aplikuje se stejný algoritmus, jako v případě ukládání obrázků s osmibitovou nebo nižší barevnou hloubkou. Nyní program také zobrazuje tipy a zkratky k různým nástrojům. Opraveny byly různé zdroje pádů programu a chyby. Kompletní seznam nových funkcí uvádí výrobce na webových stránkách.

paintnet-logo

Paint.NET 4.2.16

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Paint.NET je jednou z nejlepších bezplatných alternativ k jiným drahým programům pro úpravu fotografií.

getpaint.net/index.html

 

Paint.NET: co dalšího ještě software umí

paint-net-4-2-111

| Zdroj: Paint.NET

Původní myšlenka, která stála u zrodu programu, bylo nahrazení staršího programu od Microsoftu, který je známý pod názvem Paint/Malování. Originální verze byla vyvinuta na Washingtonské státní univerzitě ve spolupráci s Microsoftem. Náhrada se ale nikdy nepodařila. K hlavním výhodám programu patří práce v několika vrstvách a výběr z mnoha filtrů, kterými lze obrázky snadno a rychle upravit. Obsažené filtry lze také rozšířit instalací různých pluginů.

Paint.NET vyniká přehledným a slušivým rozhraním. Freeware nabízí mnohem více funkcí než celá řada konkurentů, a to včetně takových, které nabízejí pouze placené programy. V aplikaci Paint.NET uživatelé mohou pracovat s více vrstvami, používat profesionální grafické nástroje, nebo na obrázky aplikovat různé efekty.

Do programu je možné instalovat spoustu zásuvných modulů, které dále rozšiřují jeho funkce. Pokud byste například potřebovali otevírat soubory Photoshopu, jde to pomocí Paint.NET PSD. Také častý photoshopový formát .8BF lze otevřít pomocí odpovídajícího rozšíření.

K dispozici je i přenosná verze softwaru. Není sice úplně aktuální, ale přijde vhod v případech, kdy nemůžete pracovat na vlastním počítači. Tak lze program spouštět i z USB.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Já bych řekl , že GIMP je o dost lepší zdarma software podobný Photoshopu , než paint.net

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení