Menu

PlayStation 6 zase na scéně: Sony už ho chystá, ještě se ale neradujte

28.11.2022 17:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
PlayStation 6 zase na scéně: Sony už ho chystá, ještě se ale neradujte

PlayStation 6 zase na scéně: Sony už ho chystá, ještě se ale neradujte | foto: Hello Im Nik / Unsplash

Herní konzole PlayStation patří k těm nejoblíbenějším přístrojům zaměřeným na videohry. Aktuální generace PlayStation 5 vyšla již před dvěma lety, a tak se pochopitelně již hovoří o nástupci. Ten by měl dorazit až za dlouho, hráči tak mohou být klidní.

PlayStation v letech

Vymyslet byznys model založený na prodávání herní konzole není zrovna jednoduché. Potřebujete zákazníka udržet, proto v pravidelných intervalech vydávat novou výkonnější konzoli. Zároveň ale nesmí být odstup mezi jednotlivými generaci moc krátký, určitě ne „pár let“, aby hráči měli motivaci koupit si vždy tu nejnovější generaci.

Předchozí generace PlayStation 4 vyšla v roce 2013 a nahrazena byla o 7 let později, v roce 2020. Právě 6letý až 7letý cyklus Sony udržuje prakticky již od prvního PlayStationu, tedy od roku 1994. Další konzole vycházely takto: PlayStation 2 v roce 2000 a PlayStation 3 v roce 2006. Logicky by tak nový PlayStation 6 (bude-li se tak jmenovat, toto je zatím neoficiální název) měl zamířit na pulty obchodů v roce 2026 či 2027. Možná to ale bude jinak.

PlayStation 6 v roce 2028?

Sony v nedávné kauze kolem Activision Blizzard a Microsoftu jasně stanovilo, že se chce vyhnout případné exkluzivitě titulů z herní série Call of Duty pro konzole Xbox podepsáním smlouvy, která Call of Duty zaručí pro konzole PlayStation až do roku 2027. V praxi tak Sony „neoficiálně“ potvrdilo, že pro rok 2028 je plánována nová konzole, pro kterou stávající kontrakt platit nebude.

Pokud vás ale „svrbí peněženka“ a chcete si něco nového na hraní pořídit dříve než za 6 roků, nemusíte zoufat. Nejenže Sony v únoru příštího roku pošle do prodeje 2. generaci headsetu PS VR2, zároveň během tohoto cyklu očekáváme příchod ještě dvou dalších konzolí ze série PlayStation 5.

V plánu je dle všech dostupných informací jak hubenější model „Slim“ (jmenovat se tak ale oficiálně nemá) s o poznání menšími rozměry, který dorazí příští rok nebo v roce 2024, tak varianta PlayStation 5 Pro. Ta by měla nabídnout vyšší výkon, více paměti, možná i nový ovladač DualSense. Tato vylepšená varianta však nemá dorazit dříve než v roce 2025, což uvedlo již v minulosti několik na sobě nezávislých zdrojů.

Zdroj: Sony, WCCF Tech

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení