Tip pro Android a iOS: vyčištění e-mailové schránky Gmailu
Google provádí zásadní změny ve stylu využívání cloudového úložiště Disk Google, které se…
Počet zjištěných zranitelností se v roce 2017 více než zdvojnásobil | foto: CHIP
Nejvíce zranitelností vloni vykázal systém Google Android, k dalším ohroženým patří hlavně software Microsoft, Adobe a Apple.
Společnost GFI Software uvedla, že v roce 2017 došlo k výraznému nárůstu zranitelností operačních systémů a aplikací, a to jak na desktopových, tak zejména na mobilních zařízeních. Vloni bylo celkem zaznamenáno vloni 14 712 zranitelností, což je o 128 % více, než v roce 2016, kdy bylo zaznamenáno 6447 zranitelností. Nejvíce nových zranitelností bylo zaregistrováno v systémech Google Android, Linux Kernel a Apple iOS.
Z informací postavených na údajích organizace The National Vulnerability Database vyplývá, že po třech letech mírné stagnace až poklesu nastal v roce 2017 prudký zvrat a více než zdvojnásobení počtu zranitelností. Na pořadí počtu zranitelností podle typu systémů projevuje stále větší ohrožení mobilních systémů, když dva ze tří nejohroženějších softwarů jsou mobilní operační systémy a mezi zranitelnými produkty se objevují i chytré hodinky či TV systémy.
Klíčové údaje roku 2017:
• K největšímu nárůstu zranitelností došlo u mobilních zařízení, nejvíce jich bylo zaregistrováno u Google Android (842), Apple iOS (387) Microsoft Windows RT (celkem 157) či Apple Watch OS (92).
• Nejohroženějším desktopovým operačním systémem byl v roce 2017 Linux Kernel (453 zranitelností), Mac OS X (299) nicméně celkově nejvíce zranitelností měly Microsoft Windows se šesti různými operačními systémy uvedenými mezi deseti nejohroženějšími, nejvíce z nich pak Windows 10 s celkem 268 zranitelnostmi.
• Mezi webovými prohlížeči byl nejohroženější Microsoft Edge (202 zranitelností), Apple Safari (179), Google Chrome (153), Microsoft Internet Explorer (79); mezi aplikacemi pak Adobe Acrobat.
• Top 5 výrobců softwaru s nejvyšší počtem zranitelností zahrnuje Google, Oracle, Microsoft, IBM a Apple, pokud vezmeme v úvahu závažnost zranitelností, pak nejvíce ohrožen je software výrobce Adobe.
„Rok 2017 byl skutečným přelomem v nárůstu počtu zranitelností, což dokazují i úspěšné ransomwarové útoky, jejichž vlna nás vloni zasáhla,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku. „Zejména znepokojující je trend růstu počtu zranitelností v mobilních zařízeních, což svědčí o tom, že útočníci dokáží stále úspěšněji zasáhnout podnikové sítě s využitím BYOD zařízení. Aktuální informace by měla být silným impulsem k nasazení nástrojů schopných jednak pravidelných a automatizovaných softwarových aktualizací a jednak skenování zranitelností na počítačích i mobilních zařízeních.“
GFI Software nabízí řešení GFI LanGuard, které poskytuje automatizovanou správu aktualizací pro Windows, Mac OS a Linux, skenování zranitelností na počítačích i mobilních zařízeních a auditování sítě a softwaru. Pro zvýšení bezpečnosti umožňuje vytvářet soupis prostředků každého zařízení v síti včetně tabletů a chytrých telefonů, které se připojují k Exchange serverům. GFI LanGuard je také klíčovou součástí komplexní platformy GFI OneGuard pro centralizovaný síťový management.
Google provádí zásadní změny ve stylu využívání cloudového úložiště Disk Google, které se…
Přinejmenším v práci bychom vždy, když opouštíme stůl se spuštěným počítačem, měli použít…
Převedení oblíbeného formátu elektronické výměny dokumentů PDF do editovatelného formátu…
Pravidelnými »Patch Days« Microsoft reaguje na řadu kritických bezpečnostních nedostatků, s…