Menu

Počítače se prodávají špatně: lidé nemají moc peněz, přesto se daří Applu

12.01.2023 18:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Počítače se prodávají špatně: lidé nemají moc peněz, přesto se daří Applu

Počítače se prodávají špatně: lidé nemají moc peněz, přesto se daří Applu | foto: Onur Binay / Unsplash

Poslední informace a statistiky týkající se trhu s osobními počítači bohužel mluví v neprospěch technologií. Zájem o nové počítače dál stagnuje, lidé s největší pravděpodobností šetří a výdaje směřují jinam.

Společnost International Data Corporation (IDC) zveřejnila svou analýzu týkající se posledního kvartálu roku 2022 a prodejů osobních počítačů v rámci vánoční sezony. Bohužel se objevuje stejný leitmotiv jako v uplynulých měsících, tedy pokles zájmu o nové počítače.

Počítače se prodávají méně

Ve čtvrtém čtvrtletí byl pokles konkrétně 28,1 %, počítačů se prodalo 67,2 milionu kusů. Dobrou zprávou alespoň je, že se trh oklepal z relativně nedávné pandemie covid-19. Čísla 292,3 milionu prodaných počítačů za celý rok 2022 ukazují, že trh je na úrovni před covidem. Nicméně zájem o nové počítače neroste, naopak klesá (v roce 2021 se jich prodalo 350 milionů – pozn. redakce). Světová ekonomika strádá, úspory lidem drtí inflace a navíc si moc zákazníků nekupuje nový počítač každý rok.

Pokud jde o jednotlivé výrobce v rámci celého roku, jedničkou je s lehkým náskokem pořád čínské Lenovo, které prodalo 68 milionů počítačů – dokonce lze prohlásit, že každý čtvrtý počítač prodaný v roce 2022 byl značky Lenovo. Dvojkou je HP s 55,3 milionu prodaných kusů výpočetní elektroniky. Právě HP ale zaznamenalo nejmasivnější meziroční pokles – prodalo o čtvrtinu méně počítačů než v roce 2021.

Fenomén Apple

Bronzovou medaili dostal s počtem 49,8 milionu prodaných počítačů Dell. Čtvrté místo drží Apple se 28,6 milionu prodaných kusů. Apple ale bezpečně vede co se týče meziročního srovnání – oproti ostatním totiž zaznamenal zlepšení o 2,5 %; všichni ostatní přitom registrují propad zájmu.

Rok 2023 je v očích výrobců celkem solidním strašákem, očekává se totiž další propad (možná i v případě jinak rostoucího Applu). Covid by v roce 2023 již neměl hrát významnou roli, očekává se však další propad světové ekonomiky a tedy i pokles reálné hodnoty peněz. Podle IDC by se situace měla plně uklidnit až v roce 2024.

Zdroj: IDC

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení