Menu

Podvodníci na WhatsAppu se neštítí ničeho: vydávají se za vaše děti a žebrají o peníze

04.08.2022 10:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Podvodníci na WhatsAppu se neštítí ničeho: vydávají se za vaše děti a žebrají o peníze

Podvodníci na WhatsAppu se neštítí ničeho: vydávají se za vaše děti a žebrají o peníze | foto: Rachit Tank / Unsplash

Vynalézavost některých šmejdů na internetu je neskutečná. Poslední nebezpečí, které zmapoval britský server The Sun, útočí zejména na starší uživatele a využívá pro to i takové zbraně, jako je přestrojení za syna nebo vnuka.

Podvodníci na WhatsAppu vynalezli další zlomyslný trik. Cílí na starší uživatele, které osloví z cizího účtu se slovy, že se hlásí jejich syn nebo dcera, vnuk nebo vnučka a potřebují pomoc. Jako výmluvu řeknou, že píšou z telefonu kamaráda, anebo z nového telefonního čísla. Pokud mají podvodníci štěstí, dokázali se již v minulosti zmocnit účtu onoho potomka a tím je podvrh mnohem jednodušší.

Zákeřný podvod na WhatsAppu

Jak ale akce pokračuje? Údajný potomek poprosí rodiče nebo prarodiče o materiální pomoc se splacením urgentního dluhu. Protože rodiče nechtějí nechat své domnělé dítě na holičkách, pomohou a dluh zaplatí ze svého. Jak ale nejspíš tušíte, o žádný dluh nejde, podvodníci jen naroubovali na příběh pomoci bližnímu svému vlastní bankovní konto, na které když přijdou peníze, komunikaci přeruší.

The Sun cituje policejní agenturu Action Fraud, která uvádí, že od února byl tento podvod nahlášen více než tisíckrát. Podle všeho tím dokázali podvodníci vymámit z obětí na 1,5 milionu liber (skoro 44 milionů korun). Ve Velké Británii dokonce k této praktice kyberzločinců vydala své vyjádření i policie, která prosí občany, aby si vždy ověřovali o co jde, své ratolesti případně zavolali a ověřili, že skutečně potřebuje půjčit peníze.

Přímo v aplikaci WhatsApp je dokonce možné zprávu nahlásit jako podvod nebo nevhodnou a dále s ní podle toho zacházet. Zřizovatel aplikace, společnost Meta, pak vydá příkaz k prověření kontaktu. Můžete tím přispět k dopadení podvodníků, kteří se svými pokusy otravují nejen vás, ale i stovky a tisíce dalších.

Zdroj: The Sun, Action Fraud

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení