Bohatší než Netflix: tato stránka nabízí 55 tisíc filmů z VHS zdarma
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Podvodník vylákal z Češky 1,5 milionu korun kvůli pirátům: stát se to může i vám | foto: Nátan Rusnok / Pixabay
Podvodníci bohužel nikdy nespí. Ukazuje se, že také oběti jsou stále velmi důvěřivé, i přes masivní mediální pokrytý všemožných podvodů a praktik internetových šmejdů. Policejní ředitelství Ústeckého kraje informovalo o případu seniorky, která naletěla falešnému námořníkovi.
Na policii se obrací i oběti podvodů na internetu. V poslední zprávě policie z Ústecka mapuje případ seniorky, kterou podvedli šmejdi „v přestrojení“ za architekta ze Švédska a námořníka z Itálie prchajícího před piráty.
Na sociální síti se koncem září loňského roku nejmenovaná seniorka seznámila s mužem, který se jí představil jako architekt ze Švédska. Komunikace mezi seniorkou a mužem pokračovala přes platformu WhatsApp. Ženu si podvodník obratnou konverzací brzy získal na svou stranu – napsal jí dokonce, že vyhrál tendr na stavbu podmořského hotelu na Kubě.
Požádal ji, zda by si na její adresu mohl nechat zaslat balíček, který si u ní potřebuje uschovat. Vyzvednout si jej měl, až za ženou přicestuje. Na e-mail jí byla odeslána zpráva s pokyny k zaplacení částky 3550 eur (77 500 Kč) na bankovní účet, za doručení balíčku. Poblázněná žena z Děčínská účet zaplatila, co víc, od září 2022 do února 2023 zaslala ještě víc jak 1,2 milionu korun.
Jenomže na Děčínsku evidentně podobné podvůdky kvetou. Policie totiž informuje o tom, že výše zmíněná seniorka naletěla ještě podvodníkovi vydávajícímu se za námořníka pracujícího v Itálii. Dost možná šlo o stejný gang podvodníků, jen s jinou identitou.
Přes WhatsApp tento „námořník“ vylákal z ženy 300 tisíc korun. Tyto peníze mu důvěřivá seniorka poslala kvůli tomu tomu, že se mu prý porouchal motor při plavbě do Austrálie a aby měl na zaplacení pirátů, kdyby byla loď přepadena.
Sečteno, podtrženo, důvěřivou seniorku tito podvodníci se svými smyšlenými legendami připravili o více než 1,5 milionu korun. Policie se již případem zabývá, neznámým pachatelům hrozí v případě dopadení trest odnětí svobody až 8 let.
Na závěr policie varuje, ať si lidé dávají na podobné báchorky internetových podvodníků pozor: „Žena samozřejmě není první obětí podvodníků, kteří mají různé legendy a praktiky, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Vystupují pod různými identitami. Může jít o americké vojáky, právníky, lékaře, umělce, obchodníky či námořníky. Buďte proto obezřetní a dobře si rozmyslete komu a za co své peníze posíláte.“
Zdroj: Policie ČR
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Chytrý telefon se systémem Android na přání uživatele automaticky ukládá jím pořízené…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…