Menu

Podvodný koronavirus tracker šifruje smartphony: jak znovu odemknout mobilní telefon

17.03.2020 08:50 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Podvodný koronavirus tracker šifruje smartphony: jak znovu odemknout mobilní telefon

Podvodný koronavirus tracker šifruje smartphony: jak znovu odemknout mobilní telefon | foto: CHIP

Aplikace pro Android, která se maskuje jako trasovač šíření koronaviru, šifruje smartphone a požaduje výkupné ve výši 100 USD. Podíváme se, jak lze útoku čelit a znovu smartphone dešifrovat.

Díky zájmu o živou mapu šíření koronaviru a potvrzených infekcích se podvodníci v současné době snaží nalákat uživatele ke stažení podvodné aplikace pro Android. "COVID-19 Tracker App" si můžete stáhnout z podvodné webové stránky coronavirusapp[.]site.

Pokud jste si aplikaci stáhli, váš smartphone napadne ransomware a zašifruje jej pomocí tzv. screen-lock útoku, který napadá zámek obrazovky a donutí vás změnit heslo, které byste jinak použili k odemčení zařízení.

Poté si podvodníci řeknou o platbu ve výši 100 USD do 48 hodin na určený bitcoinový účet pod hrozbou, že pokud nebude proveden, odstraní z telefonu všechny kontakty, obrázky a videa, a otevřou vaše účty na sociálních sítích pro možnost úniku dat.

COVIDLock: jak smartphone dešifrovat zpět

covidlock1

Malwarová aplikace se maskuje jako sledovač šíření koronaviru: ransomware hrozí smazáním dat.

Pokud je váš telefon napaden zmíněným malwarem, za žádných okolností neplaťte požadované peníze. Uživatel na Redditu už kód potřebný k odemknutí dešifroval. Pokud potřebujete smartphone odemknout, zadejte do pole "Enter decryption code" kód "4865083501". Experti, kteří malware objevili poprvé, také uvedli, že škodlivý kód už identifikovali a brzy zveřejní na svém blogu podrobnosti.

Škodlivá aplikace se momentálně nenachází na Google Play a lze ji získat pouze prostřednictvím výše uvedeného webu. Aplikace pro Android byste měli stahovat pouze ze známých a ověřených zdrojů a vzhledem ke skutečnosti, že i na Google Play se mohou objevit aplikace infikované malwarem, byste měli obecně být při stahování více obezřetní. Zvlášť pokud se téma obsahu či aplikace týká v současnosti tak žhavého tématu, jakým je šíření koronavirové nákazy.

Dejte pozor na pochybné aplikace

Kybernetičtí zločinci se snaží využít nejistoty. Objevuje se mnoho aplikací a webových stránek, které se maskují tím, že poskytují aktuální informace o šíření koronaviru, ale ve skutečnosti slouží k zachycení pozornosti uživatele a jeho zneužití k podvodným účelům.

Dbejte tedy zvýšené ostražitosti při stahování aplikací. Pokud se chcete o koronaviru dozvědět více informací, používejte pouze oficiální a seriózní zdroje. Jedním z nich je např. živá mapa šíření koronaviru, která mapuje aktuální celosvětovou situaci šíření nákazy. Jde o webovou aplikaci, která běží přímo v prohlížeči a není zapotřebí nic stahovat na lokální zařízení. Oficiální mapa vychází mimo jiné z údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) a poskytuje aktuální informace o současném stavu bez skrytého malwaru.

Mohlo by vás také zajímat: Odborníci varují před podvodnými aplikacemi na Google Play

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení