Menu

Pozor na malwarovou past: u této aktualizace Adobe by uživatelé měli být opatrní

25.02.2021 14:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pozor na malwarovou past: u této aktualizace Adobe by uživatelé měli být opatrní

Pozor na malwarovou past: u této aktualizace Adobe by uživatelé měli být opatrní | foto: kalhh/Pixabay

Bezpečnostní experti aktuálně varují před novým typem podvodu, kdy jsou uživatelé manipulováni ke stažení údajných aktualizací přehrávače Flash Player. Touto metodou se útočníci snaží počítač oběti infikovat malwarem.

Software Adobe Flash Player byl pro mnoho uživatelů po léta spolehlivým online společníkem, a to ať už pro zábavné minihry, animovaná videa anebo jiný typ obsahu. V polovině ledna byla podpora programu jeho výrobcem definitivně ukončena. Zhruba o měsíc později koluje po internetu phishingový podvod, ve kterém se útočníci snaží šířit mezi uživatele malware, který se maskuje jako aktualizace. Informuje o tom server Bleeping Computer.

Útočníci nejprve vytvářejí falešné zprávy prostřednictvím Google Alerts (Upozornění), které inzerují údajné aktualizace populárního Playeru a jsou vybavené klíčovými slovy, díky kterým jsou přes Alerts snadno dohledatelné. Uživatelé poté obdrží zprávu, týkající se údajných aktulizací Flashe.

Pokud kliknete na nabízený odkaz, budete přesměrováni na web kybernetických útočníků.

Past s Flashem: údajné aktualizace instalují nežádoucí software

adobemalware

Tyto zprávy o údajných aktualizacích přehrávače Flash Player lákají uživatele na webové stránky s malwarem. | Zdroj: Bleeping Computer

Uživatelům se zobrazí zpráva, že jejich Flash Player je zastaralý. Pokud poté kliknete na nabízenou údajnou aktualizaci, instaluje se program One Updater. V minulosti tento typ softwaru často instaloval trojské koně, které kradou hesla, a instaloval těžební programy pro kryptoměny.

Uživatelé, kteří používají Google Alerts, ale také Google Vyhledávání, by měli být opatrní. Pokud byste zjistili, že jste přesměrováni na web, který údajně nabízí aktualizace Flashe, je dobré okamžitě zavřít prohlížeč, aby nedoško k infekci zařízení malwarovou pastí.

Pro větší zabezpečení počítače s Windows nabízí Microsoft řadu nástrojů, pomocí kterých lze zabránit infekci viry, trojskými koni a dalším typem škodlivého softwaru.

msessentials

Microsoft Security Essentials 4.10

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatná antivirová ochrana pro Windows.

emet

Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) 5.5.2

CHIP hodnotí Dobrý

Díky bezplatnému nástroji „Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET)“ od společnosti Microsoft si uživatelé mohou zabezpečit své programy sami.

defenderoffline

Microsoft Windows Defender Offline 4.9.221.0

CHIP hodnotí Dobrý

Program „Microsoft Windows Defender Offline“ poskytuje v případě nouze zaváděcí záchranné CD nebo USB klíč pro počítač s Windows.

safetysnanner

Bezpečnostní skener Microsoft 1.327.1561.0

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný bezpečnostní nástroj koncernu z Redmondu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení