Tři zásadní rady: jak bezpečně stahovat aplikace do telefonu
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Pozor na malwarovou past: u této aktualizace Adobe by uživatelé měli být opatrní | foto: kalhh/Pixabay
Bezpečnostní experti aktuálně varují před novým typem podvodu, kdy jsou uživatelé manipulováni ke stažení údajných aktualizací přehrávače Flash Player. Touto metodou se útočníci snaží počítač oběti infikovat malwarem.
Software Adobe Flash Player byl pro mnoho uživatelů po léta spolehlivým online společníkem, a to ať už pro zábavné minihry, animovaná videa anebo jiný typ obsahu. V polovině ledna byla podpora programu jeho výrobcem definitivně ukončena. Zhruba o měsíc později koluje po internetu phishingový podvod, ve kterém se útočníci snaží šířit mezi uživatele malware, který se maskuje jako aktualizace. Informuje o tom server Bleeping Computer.
Útočníci nejprve vytvářejí falešné zprávy prostřednictvím Google Alerts (Upozornění), které inzerují údajné aktualizace populárního Playeru a jsou vybavené klíčovými slovy, díky kterým jsou přes Alerts snadno dohledatelné. Uživatelé poté obdrží zprávu, týkající se údajných aktulizací Flashe.
Pokud kliknete na nabízený odkaz, budete přesměrováni na web kybernetických útočníků.
Tyto zprávy o údajných aktualizacích přehrávače Flash Player lákají uživatele na webové stránky s malwarem. | Zdroj: Bleeping Computer
Uživatelům se zobrazí zpráva, že jejich Flash Player je zastaralý. Pokud poté kliknete na nabízenou údajnou aktualizaci, instaluje se program One Updater. V minulosti tento typ softwaru často instaloval trojské koně, které kradou hesla, a instaloval těžební programy pro kryptoměny.
Uživatelé, kteří používají Google Alerts, ale také Google Vyhledávání, by měli být opatrní. Pokud byste zjistili, že jste přesměrováni na web, který údajně nabízí aktualizace Flashe, je dobré okamžitě zavřít prohlížeč, aby nedoško k infekci zařízení malwarovou pastí.
Pro větší zabezpečení počítače s Windows nabízí Microsoft řadu nástrojů, pomocí kterých lze zabránit infekci viry, trojskými koni a dalším typem škodlivého softwaru.
Bezplatná antivirová ochrana pro Windows.
Díky bezplatnému nástroji „Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET)“ od společnosti Microsoft si uživatelé mohou zabezpečit své programy sami.
Program „Microsoft Windows Defender Offline“ poskytuje v případě nouze zaváděcí záchranné CD nebo USB klíč pro počítač s Windows.
Bezplatný bezpečnostní nástroj koncernu z Redmondu.
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Společně s Windows 8.1 uvedl Microsoft také nový typ pohotovostního režimu, kdy se počítač…
Windows Defender si dokáže udržet svou pozici i mezi placenými antivirovými řešeními a pro…
Koncern Meta, mateřská společnost Facebooku, musí spolknout hořkou pilulku. Poprvé od svého…
Umělá inteligence Googlu umí na základě zadaného textu vygenerovat odpovídající obrázek. A to…
Společnost Meta stojící za sociální sítí Facebook opět ukázala bizarní dvojí metr. Na jedné…
V dodavatelských řetězcích se pravděpodobně už nevyskytují žádné větší problémy. Výroba…