Menu

Pozor na tuto aplikaci: update čtečky kódů infikoval miliony smartphonů

10.02.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pozor na tuto aplikaci: update čtečky kódů infikoval miliony smartphonů

Pozor na tuto aplikaci: update čtečky kódů infikoval miliony smartphonů | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Bezpečnostní experti varují před oblíbenou aplikací pro skenování čárových kódů. Update, který obsahoval malware, si pravděpodobně do svých smartphonů s Androidem stáhlo bezmála deset milionů uživatelů. Od konce roku 2020 aktualizace zobrazuje nežádoucí reklamu.

Skener čárového kódu od Lavabird léta patřil na platformě Google Play k nejoblíbenějším aplikacím ze svého segmentu. Na zařízeních s Androidem bylo možné program po dlouhou dobu bez problémů používat. Od prosince 2020 si ale mnoho uživatelů stěžuje, že se v jejich smartphonech najednou začaly objevovat nevyžádané reklamy, a to i když ve většině případů nebyly instalovány žádné nové aplikace. Na svém blogu o tom informovala společnost Malwarebytes.

Ukázalo se, že k infiltraci nevyžádaného kódu do smartphonů uživatelů došlo v průběhu aktualizace. Aplikace už v té době byla stažena na více než deseti milionech zařízení.

Napadení malwarem: uživatelé by aplikaci měli co nejdříve sami odstranit

barcodescanner

Oblíbená aplikace pro skenování čárového kódu šíří malware na smartphonech Android už přibližně tři měsíce. | Zdroj: Malwarebytes

Na tom, že bezplatná aplikace zobrazuje reklamu, v podstatě není nic neobvyklého. Příjmy z reklamy tvoří finanční zdroj, který kompenzuje bezplatné poskytování softwaru. Občas se ale může stát, že vyskakovací okna s reklamou budou nepříjemně agresivní. To je i případ aplikace Barcode Scanner.

V tomto případě to ale není chyba reklamních tvůrců, ale samotných vývojářů. Spolu s prosincovou aktualizací zjevně propašovali do své aplikace i reklamní kód, který nezachytil ani ochranný systém Google Play. Pro update byl použit stejný bezpečnostní certifikát jako v předchozích verzích, a proto si Google zpočátku malwaru nevšiml.

Na základě doporučení specialistů z Malwarebytes nyní Google čtečku čárových kódů z Obchodu Play odstranil. Pokud jste si aplikaci do svého smartphonu už instalovali, je dobré ji pro potlačení zobrazování nežádoucích reklam odebrat.

barcodescannergplay

Oblíbená čtečka čárových a QR kódů už byla na základě doporučení Malwarebytes z platformy Google Play odebrána. Uživatelům, kteří ji používali a instalovali si i její aktualizaci, se pro potlačení zobrazování reklamy doporučuje odebrání. | Zdroj: Google Play

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.