Menu

Pozor na ztrátu dat: uživatele Google Disku čeká změna

18.09.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pozor na ztrátu dat: uživatele Google Disku čeká změna

Pozor na ztrátu dat: uživatele Google Disku čeká změna | foto: koláž Chip/Dropbox/Disk Google/One Drive

15 GB datového úložiště zdarma se stalo u mnoha cloudových úložišť standardem. Platí to i pro Disk Google. Každý, kdo tuto službu pravidelně využívá, se ale bude muset připravit na zásadní změnu v jejím fungování.

Disk Google patří k nejpoužívanějším bezplatným úložištím, k čemu notně přispívá přítomnost služeb Google na smartphonech s Androidem, i oblíbenost bezplatného Gmailu spolu s dalšími službami rodiny Google aplikací.

Google chce Disk přizpůsobit svým dalším službám, proto brzy zavede důležitou změnu, která by mohla vést k nechtěné ztrátě dat.

Disk Google: prověřte, zda v Koši nemáte důležité soubory

googledrive1

Od 13. října se Koš na Disku Google bude automaticky mazat. | Zdroj: Google Disk

I jiné služby Google používají Koš pro smazaný obsah, například Gmail nebo Google Fotky. V závislosti na konkrétní aplikaci jsou ale soubory přesunuté do Koše automaticky trvale odstraněny, u Gmailu po 30 dnech, u Google Fotek po 60 dnech. Google Disk ale doposud Koš s vymazaným obsahem nevyprazdňoval. Soubory v něm zůstávaly trvale do okamžiku, než je uživatelé vymazali ručně.

Mnoho uživatelů si to neuvědomuje, a tak zbytečně přichází o cenný úložný prostor, který zabírají soubory v Koši. Google proto od 13. října zavádí automatické mazání obsahu z Koše i pro Disk Google. Od toho okamžiku budou mazány soubory, které jsou v něm déle než 30 dní.

Uživatelé, kteří dříve používali Koš jako trvalé úložiště, by proto měli jeho obsah včas zkontrolovat, aby nedošlo k trvalé ztrátě důležitých dat. Správci, kteří využívají GSuite, mohou po dobu 25 dnů po odebrání automaticky smazané soubory ještě obnovit. V tomto ohledu mají více krytá záda.

MegaSync: ještě více úložného prostoru

googledrive2

Ve službě MegaSync získáte 50 GB cloudového úložiště zdarma. | Zdroj: MegaSync

Pokud by vám kapacita 15 GB úložného prostoru na Disku Google nestačila, za zkoušku stojí dobře známá alternativa poskytovatele Mega. Ten prostřednictvím svého programu MegaSync nabízí 50 GB online úložiště zdarma.

Služba funguje podobně jako Dropbox. Můžete si nastavit složky v počítači, které se budou automaticky synchronizovat s cloudem. Ke svým datům tak máte přístup i ve chvílích, kdy nepracujete na vlastním zařízení. Stačí přístup k internetu a v prohlížeči se už přihlásíte ke svému účtu na službě Mega.

Vyzkoušejte si: MegaSync s 50 GB úložného prostoru

mega-logo

MegaSync (Mega Downloader) 4.3.4

CHIP hodnotí Dobrý

Konkurent Dropboxu nabízí službu pro sdílení souborů s cloudovým úložištěm 50 GB.

Stáhněte si

 

Výhody
velká datová kapacita zdarma
šifrování mezi koncovými body (end-to-end)

Automatické mazání koše má smysl

Uživatelé Disku Google na Koš mohou zapomenout a ponechávat tam nepotřebné soubory roky. Zbytečně to zabírá paměťovou kapacitu, a tak dává smysl, že Google chce zavést automatické mazání Koše i pro Disk. Pro většinu uživatelů to nebude velká ztráta. Jen ti, kdo na obsah Koše zapomínali, budou muset lehce pozměnit své návyky, aby zbytečně o svá data nepřicházeli. Je dobré před zavedením služby automatického mazání koše prověřit, zda v něm přeci jen nejsou odložené důležité soubory.

mohlo by vás také zajímat: jak zabezpečit data v cloudu – ochrana šifrováním

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Tomáš: Po registraci jsem obdržel základ 15 GB + 15 GB za instalaci androidí appky a k tomu jsem dostal časově omezených 35 GB (30 dní a už expirovali). Aktuálně jsem tedy na 30 GB. Nabízí ještě bonus za doporučení někoho a instalaci MEGAsyncu, což jsem neudělal. Vy jste tedy po registraci dostal rovnou 50 GB?

  Reagovat na komentář

  Megasynx

  Reakce na Josef: ja mám normálně 50GB na všech účtech mega. O jakých podmínkách hovoříte?

  Reagovat na komentář

  Cloud by tě měl zajímat,

  protože když máš vše doma a něco se stane (zloděj, zlotřilá manželka, požár), tak je vše pryč. Zálohuji – HDD, BR M-disc, cloud.

  Reagovat na komentář

  Služba MEGA nabízí 50GB za „určitých podmínek“. Jinak má standardně 15 GB.

  Reagovat na komentář

  Cloud mě nezajímá

  Cloudy nejsou pro mne to pravé. Své data mám doma na svém externím disku. A ty opravdu důležité mám na DVD-RAM.

  Reagovat na komentář

  Souhlas s komentářem Johnny Grepp

  Reakce na Johnny Grepp: Jestli věci ve složce koš maže stroj v nastaveném intervalu, nebo člověk ručně je ulehčení pro člověka. Pokud chci něco uložit, nepoužiji koš.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Johnny Grepp: Ale byl to fígl, jak mít téměř neomezený prostor při free službě. Přišli mi na to, ach jo.

  Reagovat na komentář

  Většinou se nehrabu v koši, abych z něj něco vytahoval. Co jednou vyhodím, stává se odpadem. A jestli za mě koš někdo zajde vynést, tím líp.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení