Menu

Přenosný autoalarm s klíčenkou

27.12.2017 16:33 | Milan Loucký + Přidat komentář
Přenosný autoalarm s klíčenkou

Přenosný autoalarm s klíčenkou | foto: CHIP

Přenosný autoalarm má v sobě SIM kartu, akcelerační snímač a hlídá napětí v síti automobilu. V případě nějakých nesrovnalostí vám dá okamžitě vědět.

Zařízení bylo uvedeno na trh první den prosince tohoto roku a dá se koupit zhruba od 3 500 Kč. Jeho výhodou je to, že není vázáno na pevnou instalaci do vozidla, ale můžete jej přenášet mezi více vozy.

Zabezpečovací systém vypadá jako autonabíječka pro přenosná zařízení – a zasunuje se do napájecího adaptéru cigaretového zapalovače. Pokud se ale tato zásuvka vypíná po vypnutí zapalování, pak se o chod hlídače postará vestavění Li-ion baterie, a to po dobu až sedmi dnů. Pokud doba hlídání překračuje tuto mez, je možné zařízení napájet třeba z powerbanky.

Vše začíná tím, že do auto alarmu vložíte SIM kartu, na jejíž číslo zavoláte. Tím si alarm uloží toto číslo do své vnitřní paměti a v případě, že dojde k pohybu vozidla (odtah nebo nakládání na plošinu), je zjištěn pohyb uvnitř vozu (pokud máte zakoupeno čidlo pohybu nebo kombinované čidlo pohybu a čidlem otřesů – existuje i samostatné čidlo otřesů, které můžete mít třeba ve druhém voze nebo v karavanu, pak tato čidla komunikují se základní jednotkou bezdrátově) nebo k jeho náklonu či k nárazu, autoalarm okamžitě volá na až tři předvolená čísla, která má jako poslední uložená ve své paměti.

Ovládání je možné i pomocí SMS, kterými nastavujete režimy a v případě napadení automobilu dokáže pak auto alarm odesílat SMS až na tři telefonní čísla. Upozorňujeme ale na to, že žádný operátor kdekoli na světě nezaručuje okamžité doručení SMS, zatímco volání je prováděno ihned, takže víte ihned, že se s vaším vozidlem něco děje. Doručení SMS může být opožděné – a vaše reakce nemusí být včasná. Samozřejmě je tento alarm možné použít kdekoli na světě, kde funguje síť mobilního operátora, takže jím můžete nechat chránit hausbót, přívěs, obytný vůz, loď a tak dále.

Vložením SIM karty a zavoláním na toto číslo se alarm aktivuje, ovládá se – jak už víte – i pomocí SMS, ale samozřejmé je – po připojení kabelem USB s mikro USB konektorem jeho ovládání pomocí počítače, ke kterému toto zařízení připojíte. Výrobce dodává obslužný program, kterým můžete alarm ovlivňovat a nastavovat. Výrobce ale dodává i jednoduchý program pro Android, kterým můžete Emu2 ovládat pomocí několika snadno srozumitelných obrazovek (povely jsou vysílány do Emy2 formou SMS). Emu2 ale nastavíte i pomocí multifunkčního tlačítka.

Obsluha alarmu Ema2 je intuitivní a snadná, takže můžete přidávat další čísla, na která bude – v případě napadení – volat a kam bude odesílat SMS. Můžete si i snadno změnit název zařízení, takže pokud si pořídíte více takových zařízení a hlídáte s nimi více vozidel, je pak lokalizace hlášeného poplachu pro daný automobil či člun nebo přívěs lépe identifikovatelná.

Vždy ale jde o skryté hlášení bez alarmu, vy po zavolání na číslo SIM karty v alarmu vložené můžete začít odposlouchávat dění, ke kterému ve voze dochází. Pak můžete sledovat zloděje, kteří s autem manipulují.

Funkčnost tohoto zařízení ale můžete ještě rozšířit o další funkce. Pokud si přikoupíte GPS přijímač (cca od 1.600 Kč), ten bude vašemu alarmu dodávat informace o poloze vozu. Jakmile by tedy došlo k naložení vašeho auta a zloději by nepřišli na to, že jej hlídá Ema 2, pak vy – po za volání na telefonní číslo Emy – máte okamžitý přehled o poloze vozu, tedy o tom, kam je odvážen.

Samozřejmě si můžete pořídit jeden nebo více autorizačních přívěsků, kterými Emu aktivujete nebo deaktivujete – jen prostým vzdálením od vozidla se auto alarm automaticky aktivuje. Jakmile se přiblížíte na dosah Emy2, ta se sama deaktivuje. Jeden přívěšek už dostáváte jako příslušenství alarmu Ema2. Před použitím přívěsku je nutné tento spárovat s centrální jednotkou.

Přikoupit si můžete i prodlužovací napájecí kabel (cca 140 Kč), kterým můžete jednotku skrytě napájet třeba tehdy, pokud je váš vůz vybaven zásuvkou v zavazadlovém prostoru, nebo i detektor otřesů (cca 1.200 Kč).

Jak jsme zmínili, vaše auto může mít cigaretovou napájecí zásuvku trvale připojenou nebo odpojovanou při vypnutí zapalování či po vyjmutí klíčku ze zapalování. S oběma těmito situacemi se Ema2 dokáže vypořádat.

Pokud máte Emu zasunutou do napájecího palubního konektoru, kde je napětí i v době, kdy je vůz zaparkován (vypnut motor), ovládáte zařízení (tedy aktivujete alarm nebo jej deaktivujete) z vašeho mobilu buď pouhým prozvoněním nebo SMS zprávami. Pokud máte dálkové ovládání, Ema se aktivuje sama pomocí tohoto přívěsku – při vzdálení se od vozu se zapne, při přiblížení se k vozu se opět vypne. Nemusíte tedy provádět žádné úkony, které byste mohli zapomenout udělat – vše pracuje samo automaticky bez vaší pomoci.

V případě, že je Ema instalována v zásuvce, kde se napětí 12 V ztratí při vypnutí spínací skříňky, tedy v režimu parkování, lze tento stav využít k automatické aktivaci hlídání (aktivaci alarmu). Po vytažení klíčku je odpočítáván nastavený čas a po jeho uplynutí je automobil hlídán. Tedy režim hlídání se aktivuje automaticky po vytažení klíčku po určité vámi nastavené době. Mobilní telefon tedy používáte pouze k deaktivaci při opětovném vstupu do vozu. Napájení zařízení v hlídacím režimu pak zajišťuje vnitřní Li-Ion akumulátor v Emě2. Aktivaci a deaktivaci můžete provést opět pomocí dálkového ovládání z přívěsku tím, že se vzdálíte z dosahu Emy2 (aktivace alarmu) a pak se opět přiblížíte (deaktivace alarmu), nemusíte tedy nic mačkat, ovládat a podobně.

 

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení