Menu

Pro zvýšení bezpečnosti ve Windows deaktivujte Script Host

13.09.2016 19:01 | Karel Kovar + Přidat komentář
Pro zvýšení bezpečnosti ve Windows deaktivujte Script Host

Pro zvýšení bezpečnosti ve Windows deaktivujte Script Host | foto: CHIP

Z bezpečnostního hlediska doporučujeme internetovým surfařům v prohlížeči deaktivovat JavaScript (popřípadě ho blokovat prostřednictvím doplňku NoScript!). A co ve Windows?

Pokud chcete podobným způsobem také zvýšit zabezpečení Windows, doporučujeme deaktivovat Windows Script Host, který naprostá většina uživatelů stejně nikdy nepoužije. Windows Script Host je (zjednodušeně řečeno) efektivní nástroj využívající jazyk podobný Visual basicu, který najdete ve všech Windows od verze 98. Jeho schopnosti často využívá malware, protože rozsahem svých schopností překonává i možnosti dřívějších dávkových souborů MS-DOSu nebo mnohých současných makrorekordérů.

Postup deaktivace Windows Script Host je stejný pro všechny varianty Windows: od Visty až po Windows 10. Nejprve pomocí kombinace kláves [Windows] + [R] otevřete okno »Spustit« a do příslušného řádku zadejte »regedit«. V editoru registru přejděte na větev »HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows Script HostSettings«. Zde v pravé části okna klikněte pravým tlačítkem na volné místo a z kontextové nabídky zvolte příkaz »Nový | Hodnota DWord (32bitová)«. Jako název hodnoty zadejte »Enabled« a jako »Údaj hodnoty« zvolte »0«.

Nyní je Windows Script Host v počítači zakázán a malware bude mít při pokusu o průnik do systému mnohem těžší práci. Pokud chcete zákaz změnit, změňte hodnotu položky na »1« nebo vytvořený klíč zcela odstraňte. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení