Menu

Proč to Windows neumí? Jednotné zobrazení všech složek podle vlastního přání

06.04.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Proč to Windows neumí? Jednotné zobrazení všech složek podle vlastního přání

Proč to Windows neumí? Jednotné zobrazení všech složek podle vlastního přání | foto: Maria Teneva/Unsplash

Práce se soubory v Průzkumníku souborů není vždy snadná, protože nástroj rád automaticky mění styl zobrazení. To se děje například u složek s fotografiemi nebo hudbou. Tato inteligentní funkce se ale nemusí každému uživateli líbit.

Průzkumník souborů nabízí různá zobrazení, která se hodí podle typu úkolu. Například režim »Největší ikony« se hodí pro rychlé prohlížení fotografií, aniž byste je museli otevírat ve speciálním nástroji a procházet jednu po druhé. Oproti tomu režim »Podrobnosti« nabízí více možností pro správu souborů. Často ale záleží na vkusu uživatelů, jaký režim jim vyhovuje a chtějí s ním pracovat.

Windows ale někdy samy rozhodnou, jaký formát zobrazení zvolí, například ve složkách s fotografiemi, videi nebo hudebními soubory. Pokud tomu chcete zabránit, může vám v tom pomoci malý skript WinSetView. Jeho prostřednictvím si určíte, jaký formát zobrazení a které sloupce se mají zobrazovat ve všech složkách.

winsetview-logo

WinSetView 1.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí nástroje WinSetView můžete sjednotit zobrazení pro všechny typy složek.

github.com/brake4bots/WinSetView"

 

Nastavení formátu zobrazení Průzkumníka souborů pro všechny složky

Program nevyžaduje instalaci, stačí jen jednoduše rozbalit archiv ZIP na požadovaném místě, a poté spustit soubor »WinSetView.hta«. Zobrazí se jeho uživatelské rozhraní a můžete se pustit do nastavení zobrazení pro všechny složky v systému Windows výběrem některé z položek v prvním řádku.

Pro lepší přehled při správě souborů je dobré zvolit »Detail«, protože Průzkumník souborů v něm může zobrazit několik sloupců dalších informací. K tomu si můžete ještě pro lepší identifikaci zobrazit přípony zaškrtnutím »Show File Extensions«.

Průzkumník souborů: jednotná konfigurace zobrazení detailů

winsetview

Malý skript dokáže donutit Průzkumník souborů zobrazovat obsah jednotně. | Zdroj: WinSetView

Také v podrobném zobrazení Windows obvykle určí, které sloupce se zobrazují. U audio souborů je to často například název alba, číslo skladby a interpret. Pokud s tím jste spokojeni, raději zrušte zaškrtnutí volby »Set Global Column Headings«, jinak budou uvedené sloupce nahrazeny.

Pokud ale chcete mít jednotné zobrazení pro celý systém, stačí zaškrtnout příslušné volby. Ve výchozím nastavení jsou to Datum úpravy, Velikost souboru a Typ položky.

Pomocí číselných údajů si také můžete definovat jednotné šířky sloupců pro jednotlivé položky čili například šířku pro název položky a šířku pro sloupce s dalšími jejími parametry.

Obnovení zobrazení v Průzkumníku souborů

Další položka ve spodní části okna umožňuje nastavit, zda se budou v jednotném náhledu zobrazovat položky »Tento počítač« a »Síť«, nebo pouze zakázat seskupování zobrazených položek, například pevných disků. Pokud nastavení deaktivujete, zůstane tento často používaný náhled beze změny.

Nakonec se provedená nastavení aktivují tlačítkem »Submit«. Nástroj se minimalizuje a Průzkumník souborů se restartuje, čímž zmizí všechna otevření okna. Znovu je otevřete a efekt se projeví.

Pokud zjistíte, že se vám nové nastavení nelíbí, spusťte znovu WinSetView a zvolte v horní části okna položku »Reset Views to Windows Default«. Použití skriptu tedy nepředstavuje žádné riziko.

Praktické pro systematické uživatele

Pokud už delší dobu hledáte způsob, jak si pro všechny složky nastavit jednotné detailní zobrazení podrobností, je tento malý skript skutečným pomocníkem. Nebudete už muset neustále přepínat formát zobrazení v okně Průzkumníka v případě, kdy otevřete složku s obrázky a videi, abyste se dostali i k meta-informacím, jakými jsou datum vytvoření nebo velikost souboru, a mohli podle nich třídit.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.