Menu
CHIP Speedtest

Projekt Pegasus: Windows 10X by se mohly stát následovníkem Windows 10

15.10.2019 06:00 | Jiří Palyza
Projekt Pegasus: Windows 10X by se mohly stát následovníkem Windows 10

Neustále se setkáváme s novinkami v souvislosti s Microsoft Surface. Zvlášť oblíbené jsou spekulace ohledně Windows 10X, vyvinutých pro zařízení se dvěma displeji.

Jejich nasazení je ale možné i pro standardní notebooky a zařízení typu dva v jednom. Tak by Windows 10X v podstatě mohla nahradit Windows 10 a stát se tak standardním systémem.

Už několik dnů je známo, že v roce 2020 bude k dispozici další verze Windows 10, a to Windows 10X. Nový operační systém byl velkým tématem v průběhu představování novinek v oblasti zařízení řady Surface, kdy Microsoft poodhalil své plány do nadcházejícího roku. O Windows 10X se říká, že se jedná o verzi Windows 10, která byla vyvinuta speciálně pro použití na zařízeních se dvěma displeji a na otevíracích systémech. Microsoft zatím upřednostňoval variantu se dvěma obrazovkami. Z dlouhodobého hlediska by se však Windows 10X mohla stát novým standardním operačním systémem.

Průvodce aktualizací systému Windows 10 1.4.9200.22899 dobrý
Pomocí nástroje společnosti Microsoft „Windows 10 Update Assistant“ aktualizujete počítač na nejnovější verzi systému Windows 10 z května 2019. stáhněte si

Více zařízení s Windows 10X

pegasus-1

Také Lenovo ThinkPad X1 by měl být ve skládací verzi dodáván se systémem Windows 10X.

Je jasné, že Microsoft vyvinul Windows 10X nejen pro Surface Neo, ale také pro hardware ostatních partnerů. Očekává se, že na trh uvedou svá zařízení s Windows 10X také Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo atd. Za jedno z nejambicioznějších zařízení s Windows 10X, které se má v roce 2020 dostat na trh, je považován skládací počítač Lenovo ThinkPad X1. Neznamená to ale, že by použití Windows 10X bylo limitováno pouze pro tato zařízení. Pod názvem projektu Pegasus Microsoft údajně pracuje na uvedení systému Windows 10X na tradiční notebooky nebo zařízení typu 2 v 1, která byla dříve vybavena Windows 10.

Nejde o upgrade Windows 10

pegasus-2

Windows 10X by měla zastaralá zařízení hodit přes palubu.

Windows 10X ovšem rozhodně nejsou upgradem pro zařízení doposud běžících na Windows 10. Spíše se zdá, že výrobci získají možnost svůj hardware přizpůsobit Windows 10X, a to i v případech, kdy není skládací a nedisponuje dvěma obrazovkami. Windows 10X platí za předobraz moderních Windows 10, který opouští některé zastaralé prvky, např. klasický ovládací panel. Jsou také vybaveny novou nabídkou start a mění mechanismus updatů.

Windows pokračují i nadále

Do sféry nesplněných přání přesunula Windows 10X pravděpodobně i plány na tenká Windows 10. Faktem je, že Windows 10X vstupují do úzkého trhu skládacích zařízení bez ohledu na to, zda se jedná o plochou obrazovku nebo systém se dvěma displeji. Pokud to půjde dobře, můžeme si představit brzké nasazení na noteboocích a zařízeních 2 v 1 jako konkurenta pro ChromeOS. A na tom Microsoft pracuje pod projektovým jménem Pegasus.

Pokud bude tato vize úspěšná, můžeme očekávat, že Windows 10X se do budoucna stanou novým standardem a plně vyvinutý systém Windows 10 vytlačí na okraj zájmu. Než se tak stane, nějakou dobu to potrvá. A je jisté, že do toho okamžiku budou Windows 10X stále první volbou.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení