Menu

Proti dlouhé chvíli: v prohlížeči si stále můžete zahrát flashové hry

11.08.2021 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Proti dlouhé chvíli: v prohlížeči si stále můžete zahrát flashové hry

Proti dlouhé chvíli: v prohlížeči si stále můžete zahrát flashové hry | foto: Holger Schué/Pixabay

V lednu 2021 byly vypnuty i poslední zbytky přehrávače Flash Player. Tím zmizely i všechny animace a hry v prohlížeči, které kdy byly pomocí Adobe Flash vytvořeny. Pro záchranu retro her a animací vytvořil internetový archiv sbírku starých pokladů ve formátu Flash.

Už dříve v roce 2017 společnost Adobe oznámila, že ukončí podporu vývojové platformy Flash. Na začátku roku 2021 konečně nadešel čas a Flash byl ukončen.

Spolu s koncem Adobe Flash se ale také ztratí obrovské množství kreativního obsahu a aplikací, které mají svou hodnotu. Internetový archiv proto vytvořil sbírku známých aplikací a video her. Patří k nim i dlouholetá animovaná série »Homestar Runner« nebo rané flashové animace, jako například »Badger«.

flashgames-ilu

tisíce Flash her a animací zdarma

CHIP hodnotí Dobré

Flash je mrtvý. Vlastně ne tak docela. Internetový archiv shromáždil nejoblíbenější Flash hry a animace z několika desetiletí, a lze je také přehrávat online.

Archive.org/details/softwarelibrary_flash

 

jak z flash archivu přehrát obsah

flashgames

V internetovém archivu lze najít i spouštět mnoho obsahu, používajícího technologii Flash, a to i bez přehrávače. | Zdroj: Archive.org

Za účelem zachování možnosti prohlížení četného Flash obsahu posledních desetiletí použili tvůrci internetového archivu emulátor »Ruffle«. Jeho prostřednictvím lze soubory Flash přehrávat i nadále. Ani k tomu není zapotřebí zásuvný modul. Vše, co potřebujete, je aktuální prohlížeč, který podporuje programovací jazyk WebAssembly. Splňují to všechny nejrozšířenější prohlížeče: Firefox, Chrome, a také Safari.

V současné době je k dispozici online přes 3000 položek obsahu Flash z období posledních desetiletí a přístup k nim je možný i bez instalace Flashe. Obsah může i do budoucna narůstat.

ADOBE FLASH PLAYER: BEZPEČNOSTNÍ RIZIKO

Jistota konce aplikace Flash Player je známá už více než tři roky. V roce 2017 Adobe oznámila, že podpora technologie Flash skončí spolu s koncem roku 2020. Už tehdy bylo rozhodnutí naléhavě nutné, protože Flash nevynikal jako inovativní standard, ale spíš jako bezpečnostní riziko. Vzhledem ke skutečnosti, že Flash byl velmi rozšířený, Adobe se rozhodla jej ukončovat postupně. I z toho důvodu poskytovatelé prohlížečů v posledních letech ve svých produktech podporu Flashe postupně omezovali, až došlo k jejímu úplnému ukončení.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení