Menu

Revoluční využití sluneční energie: levná součástka zlepšuje efektivitu solárních panelů

06.04.2022 11:05 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Revoluční využití sluneční energie: levná součástka zlepšuje efektivitu solárních panelů

Revoluční využití sluneční energie: levná součástka zlepšuje efektivitu solárních panelů | foto: Tibo Fovre/Unsplash

Nenápadná součástka by do budoucna mohla přispět k vyšší efektivitě výroby solární energie. Technik, který se fotovoltaikou zabývá už dlouho, nyní ceněnou technologii ještě vylepšil.

Solární energie je k dispozici prakticky neustále, je udržitelná a za slunečného dne lze pomocí fotovoltaických modulů generovat výkon 1000 wattů na metr čtvereční. Výzkumník Jasper Sikken vyvinul už mnoho projektů, které využívají přeměnu sluneční energie na elektrickou. Píše se o tom na blogu Hackaday.com. V současnosti Sikken výrazně zdokonalil svůj nejnovější solární modul, který slouží k napájení mikropočítačů.

Základní koncept slouží k nabíjení Li-Ion kondenzátoru, který lze následně použít k napájení dalších řešení, využívajících mikropočítače. Související výzkumná práce Jaspera Sikkena už byla oceněna v roce 2021, a to při příležitosti jedné ze soutěží vynálezců. V té době se podařilo dosáhnout výstupu 80 mA při napětí 2,2 V. Jak projekt vypadá v praxi je možné vidět ve videu.

| Zdroj: YouTube/Jasper Sikken, A highly efficient solar powered Li-ion Capacitor charger

Pětkrát vyšší výkon umožňuje efektivnější využití v mnoha oblastech

Současná testovací sestava už je schopna poskytnout až 400 mA při napětí 3,3 V. To otevírá zcela nové možnosti a umožňuje řešení se solárním modulem provozovat projekty, využívající technologie jako například Bluetooth, Wi-Fi nebo LTE. Ty pro svůj provoz vyžadují více energie. Jasper Sikken používá k ukládání energie kondenzátor s vysokou kapacitou a k její výrobě speciální čip. Pomocí sledování maximálního bodu výkonu (MPPT, Maximum Power Point Tracking) se ze solárního panelu získává maximum.

Zdroj: Hackaday.com

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Zajímavý, kde se dá sehnat a uvést do provozu ke stávajícím solárním a panelům?

  Kde se dají tady tyhle věci sehnat a kdo a jak to uvede do provozu děkuji.
  Honza

  Reagovat na komentář

  Zajímavý, kde se dá sehnat a uvést do provozu ke stávajícím solárním a panelům?

  Kde se dají tady tyhle věci sehnat a kdo a jak to uvede do provozu děkuji.
  Honza

  Reagovat na komentář

  Ekologičtí aktivisti

  Reakce na Fridrich jaroslav: Ano, zde se ukazuje, co tvrdím už také asi 100 let. Ekologičtí aktivisté umějí sice hezky mluvit, ale že by byli velcí odborníci? Když si najmou odborníky, můžou ten svůj eko-business zabalit. Když si je nenajmou, postaví gigantickou fotoelektrárnu z výkonem vodního mlýna (kdoví jestli).

  Reagovat na komentář

  Elektrokolo

  Tohle je všechno pěkné, ale zajímalo by mne, jak se ten bazmek bude chovat při nabíjení něčeho většího, typicky například baterie elektrokola. Nebo to spíš nebude fungovat vůbec. Aby to nebylo jako s tou pivní pěnou v malém poháriku.

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Solarko

  Reakce na Luděk: keď pivo nalejem do malého pohárika,slopem narýchlo penu a neprechladim si krk, lebo pena má nižšiu tepelnú vodivosť ako pivo pite priamo v tekutej forme. Ani 2000w na mstvor nie je Max,keby sme z fotonov spravili penu.

  Reagovat na komentář

  1000 W/m2 dopadá na zemský povrch v letním jasném dni. FV panely bez všeho okolo s 20% účinností dají tedy 200 W/m2 a nepočítám ztráty v kabelech, měniči atd. Autor by si měl alespoň něco předem zjistit

  Reagovat na komentář

  Lion C

  Reakce na Fridrich jaroslav: lion kondenzátor je něco jako betonová pneumatika

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Reakce na Fridrich jaroslav: step-up menice jsou technologie stara desitky let. A pokud mam na vystupu solaru nizke napeti, tak to resim seriovym razenim. Odebiranim maleho napeti a velkeho proudu jen snizuju efektivitu solaru. A ze pouzil kondik jako filt? Proboha to se dela uz vic jak 100let.

  Reagovat na komentář

  therion

  Je vidět, že tomu moc nerozumíte. Spousta vyrobené energie klasickými fotovoltaickými články je nepoužitelná, protože má podlimitní napětí, a tím neběží měnič, nebo běží, ale napětí nestačí dobíjet baterii, protože je nízké.Tohle je technologie pulsního měniče, který zajišťuje za proměných světelných podmínek stejné výstupní napětí. Kondenzátor umožňuje zprůměrovat dodávaný proud baterii. Dobrým příkladem totálního selhání fotovoltaiky tímto efektem je nová německá gigantická elektrárna, která měla kvůli greendeelu nahradit elektrárnu jadernou. Tuším její instalovaný výkon byl 2560KW, ale díky špatné technologii dodává max. 179KW. Je to prostě ekologická katastrofa, je vidět že se to takto dělat nedá.

  Reagovat na komentář

  nesmysl

  je to celé nesmysl. výkon soláru je dán technologií křemíku na skle. žádný dodatečný prvek ve zpracování energie nanavýší ískanou energii. pouze při ukládání do baterií je určitá účinnost přeměny. a tam to samozřejmě žádný kondenzátor nezlepší. poze grafenová baterie místo li-ion nebo li-pol baterií by vylepšila účinnost ukládání. ale ne o moc.

  Reagovat na komentář

  kondenyátor

  V tomto článku je ale zmíněn skutečně lion kondenzátor.

  Reagovat na komentář

  kondenyátor

  Nejde o technologii lion, jde o speciální tenkovrstvé nanomateriály, které podstatně zvyšují kapacitu klasických elektrolytů. Obvykle jako nosič se používá grafen, nebo oxid železa, a jako nanomateriál nejčastěji jemný prach z umělých diamantů.

  Reagovat na komentář

  kondenzåtor

  ten převratný prvek je patrně li-ion kondenzátor ?

  Reagovat na komentář

  Co to je.

  Nějak v článku nenacházím, co je to za záhadnou součástku.

  Reagovat na komentář

  Kondenzatorovy blok

  Kondenzatorovy blok ku baterii používam vo fotovoltaickej elektrarničke kôli vykrivaniu špičiek indukčnych spotrebičov. Používaju ho elektroauta.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Petr: ano, jmenuje se to MPPT a pouziva se to jiz nejaky patek, neni to zadna revolucni novinka…

  Reagovat na komentář

  Tak nejspíš mysleli 1kWh/M2/den

  Reakce na therion: což by tak zhruba odpovídalo

  Reagovat na komentář

  Tož pěkné

  Ve videu však frajer ukazuje na „placatou“ baterii, kterou nazývá li-ion. To ale není li-ion, jedná se o li-po neboli lithium-polymerovou baterii, na což jsem ho taky v komentu upozornil. Jinak tož pěkné

  Reagovat na komentář

  Reakce na therion: Jestli to dobře chápu, tak fígl je v tom, že za daných světelných podmínek hrozně moc záleží na tom, jak velký proud odebíráte. Pokud bude mít článek při odběru 1A napětí 0,1V, při 0,5A 2V a při 0,1A 2,2V, tak bude nejlepší odebírat 0,5A a přes DC/DC měnič nabíjet akumulátor nebo supercap.

  Reagovat na komentář

  1000 wattů na metr čtvereční je naprosty nesmysl. To je tepleny prikon ze slunce. Dnesni panely daji max 250W. A to, ze nabiji kondenzator z fotofoltaiky ma byt neco prevratneho? Ne clanek neni z 1 dubna …

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení