Menu

Říjnový update Windows 10: Microsoft na poslední chvíli uvolňuje několik záplat

02.10.2020 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Říjnový update Windows 10: Microsoft na poslední chvíli uvolňuje několik záplat

Říjnový update Windows 10: Microsoft na poslední chvíli uvolňuje několik záplat | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Windows 10 20H2 jsou připravena a tento měsíc by měla být rozšířena na počítače s Windows. Přestože se o říjnové aktualizaci hovoří jako o malé, nová nabídka Start a nový prohlížeč jsou docela významné změny. Nyní Microsoft na poslední chvíli opravil dvě chyby a uvolnil bezpečnostní záplaty.

Začal říjen a s ním i čas na podzimní aktualizaci Windows 10, která se také označuje Windows 10 20H2. Microsoft konečně zvolil správnou sestavu pro finální distribuci. Jde o verzi 19042.508 a v tuto chvíli bude k dispozici prostřednictvím programu Windows Insider v kanálu označeném Release Preview Channel.

Pro lehké doladění systému je nyní k dispozici aktualizace na sestavu 19042.546, která obsahuje opravu dvou chyb. Problém s moderním stanby režimem a chyba v prohlížeči Edge, ke které docházelo při otevření více karet nebo oken programu, jsou nyní minulostí.

Říjnová aktualizace nepřichází s tolika novými funkcemi, jak tomu bylo doposud, ale přesto je zajímavá. Microsoft se v ní zaměřuje na rychlejší proces instalace čili pokud už máte instalovanou květnovou aktualizaci Windows 10 2004, říjnová se provede za několik málo minut a jde v podstatě jen o kumulativní update.

Podle předběžných odhadů by přechod na Windows 10 20H2 neměl být rizikem. Určitě je dobré systém předem zálohovat, ale to platí pro každou větší aktualizaci, protože na některých systémech přeci jen může způsobit neočekávané problémy. Oficiální uvolnění Windows 10 20H2 by mělo proběhnout v říjnu, konkrétní termín Microsoft prozatím nezveřejnil.

Testovací verze Windows 10: Microsoft Insider Program

windowsinsider-logo

Windows Insider Program

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Společnost Microsoft poskytuje zajímavé informace o další verzi systému Windows. Všechny downloady můžete získat prostřednictvím programu Windows Insider Program.

Registrujte se

Volba správného kanálu Insider

Pokud si chcete vyzkoušet Windows 10 20H2 už nyní, musíte být přihlášeni do programu Windows Insider. Nová verze je aktuálně distribuována ve zdroji Release Preview Channel prostřednictvím vyhledávače aktualizací v části Windows Update. Členové programu Insider mohou zvolit nabídku "Settings/Update and Security/Windows Update", a poté potvrdit stažení a instalaci 20H2.

Po instalaci aktualizace můžete prostředí Insider programu opustit. Měli byste mít instalovanou nejnovější verzi Windows 10 a nadále budete opět získávat pravidelné servisní aktualizace prostřednictvím služby Windows Update (podobně jako v průběhu standardního aktualizačního procesu každý měsíc). V kanálu Release Preview Channel ale můžete ještě zůstat. Je možné, že nebude k dispozici pouze jediná předběžná verze Windows 10 20H2.

Hlavní novinka: nový vzhled nabídky Start

window10startmenu2

Nabídka tlačítka Start má ve Windows 10 20H2 úplně jinou grafiku. | Zdroj: Microsoft Insider Programm

Aktualizaci na Windows 10 20H2 nikdo nepřehlédne, protože nabídka Start má novou grafiku. Místo dlaždic, které známe z dosavadních verzí Windows 10, Microsoft použil pro verzi 20H2 takzvané "Theme Aware Tiles". Rozdíl je v tom, že barevné pozadí dlaždic se přizpůsobí použitému designu Windows. Výsledkem je, že v rozbalené nabídce Start se nezobrazí spousta barevných dlaždic a celkový dojem je mnohem klidnější a elegantnější.

Microsoft inovoval také svou paletu ikon a ikony složek v nově přepracované nabídce Start také vypadají hezčí.

Windows obsahují i nový prohlížeč Edge

windows10octoberupdate3

Poprvé v aktualizaci Windows 10 20H2 bude obsažen nový prohlížeč Edge na bázi Chromia. | Zdroj: Edge Chromium

Nový Edge není už úplnou novinkou. Je k dispozici od ledna a v posledních týdnech byl distribuován prostřednictvím aktualizací systému Windows. Novinkou verze Windows 10 20H2 je to, že Edge na bázi Chromia je poprvé součástí Windows. Pokud si tedy instalujete novou verzi Windows 10, automaticky získáte i nový prohlížeč.

Celkově jde o dobrou věc. Starý Edge už nebyl konkurenceschopný a jeho nová verze dělá spoustu věcí lépe. Je rychlý, má praktické funkce, dodržuje webové standardy, podporuje rozšíření určená pro Chrome a přehrává Netflix s podporou vysokého rozlišení.

Windows 10 20H2: další novinky

windows10octoberupdate1

Ve Windows 10 20H2 bude možné procházet mezi kartami prohlížeče pomocí klávesové zkratky. | Zdroj: Edge Chromium

V současnosti je aktuální verzí Windows 10 20H2 sestava 19042.508. Označení nejnovější verze květnové aktualizace je 19041.508. Z toho je patrný systém označování jednotlivých sestav i jistou spřízněnost. Reálně jsou aktualizace vždy k dispozici paralelně.

Některé z dalších novinek Windows 10 20H2 jsou následující:

Nový název: Microsoft používá pro jednotlivé verze systému Windows různé názvy. Zatímco insideři pracují s názvy jako například Windows 10 20H1, existují také oficiální čísla verzí, v tomto případě Windows 10 2004. Kromě toho se používají také marketingové názvy, jistě jste se setkali například s "Windows 10, květnový update". Nyní se Microsoft chce rozloučit alespoň s jednou variantou. Pro lepší orientaci používá Windows 10 20H2, který je doplněn marketingovým názvem "Říjnový update". Označení verze je vynecháno.

Procházení kartami: kombinací kláves [Alt]+[Tab] nyní uživatelé mohou procházet kartami otevřenými v Edge.

Nová nastavení: na některých místech Windows jsou nová nastavení. Týká se to například obnovovací frekvence obrazu nebo informace o aktuální sestavě Windows.

Výkon: každý uživatel Windows by jistě uvítal zrychlení systému. Ve verzi 20H2 Microsoft chce zlepšit výkon v různých oblastech. Co k tomu použije a čeho se to bude týkat zatím blíže nespecifikoval.

Kvalita: zlepšení kvality znamená méně chyb, a to by si uživatelé Windows 10 přáli jistě také. Podzimní aktualizace by díky paralelnímu vydání pro Windows 10 2004 a 20H2 měla způsobit podstatně méně problémů, než jiné funkční aktualizace.

Malý update pro uživatele Windows 10 2004

windows10octoberupdate2

Pro uživatele Windows 10 2004 půjde jen o malý kumulativní update na 20H2. | Zdroj: Nastavení Windows 10

Pokud už používáte Windows 10 2004, na Windows 10 20H2 přepnete velmi snadno. Aktualizace by měla být podobná, jako instalace bezpečnostních záplat v průběhu "Patch days". Hotova by měla být během pár minut, protože mnoho inovací už Microsoft distribuoval v průběhu posledních několika měsíců a nyní přináší jen malý kumulativní update.

Uživatelé starších verzí Windows, zejména stále velmi oblíbených Windows 10 1903 a 1909 to nebudou mít tak snadné. Získají kompletní aktualizací funkcí s objemným downloadem, časově náročnou instalací a nutným restartem.

Zajímavější, než se očekávalo

Microsoft oficiálně potvrdil, že Windows 10 20H2 bude pouze malou aktualizací pro uživatele, kteří už mají instalovaná Windows 10 2004. Výhodou pro ně je, že vcelku bez stresu a za pár minut získají novou verzi Windows 10. Inovace nejsou tak početné, jako obvykle, ale díky aktualizaci nabídky Start s novým vzhledem a novému prohlížeči Edge má verze 20H2 skutečnou přidanou hodnotu.

Raději s jistotou zálohy, ale přesto už můžete přepnout na říjnovou aktualizaci hned. Je to spíš tip pro velké příznivce Windows, běžní uživatelé Windows nemusí s ničím spěchat. Update na verzi Windows 10 20H2 by měl na jejich počítače dorazit v průběhu října.

mohlo by vás také zajímat: obrovské rozšíření ve windows 10 – aplikace pro android doposud ve windows nefungovaly

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Dobrý den, prosím o upřesnění, v čem bychom Vám mohli pomoci.

  Reagovat na komentář

  Prosba o radu

  Pokoušel jsem se vyhledat kontakt na českou sekci Microsoftu, ale neuspěl jsem. Narážím jen na různé návody, které však nedokážu upotřebít.

  Reagovat na komentář

  Nepomohl ani návrat k předešlé verzi windows 10.

  Protože v té zase nefunguje nová verze VM virtual box, kterou jsem si stáhnul poté, co mi po posledním
  Update Windows 10 přestala fungovat. Musím se tak vrátit i k předešlé verzi aplikace VM Virtual Box. Na to už ale dnes nemám nervy.

  Reagovat na komentář

  Chyba v poslední aktualizaci windows 10

  Po tříhodinové aktualizaci jsem zjistil, že mi přestala fungovat aplikace VM Virtual Box. Jsem naštván protože se mi to stalo už podruhé. Nepomohl ani přechod na poslední verzi této aplikace. Vracím se proto k předešlé verzi windows 10.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.