Menu

Robosoutěž poprvé mimo půdu ČVUT o víkendu na Výstavišti Praha

21.06.2019 08:37 | Milan Loucký + Přidat komentář
Robosoutěž poprvé mimo půdu ČVUT o víkendu na Výstavišti Praha

Robosoutěž poprvé mimo půdu ČVUT o víkendu na Výstavišti Praha | foto: CHIP

Robosoutěž ČVUT pořádá tuto neděli v 11 hodin speciální exhibici v Kingston areně na festivalu Maker Faire Prague v Průmyslovém paláci Výstaviště Praha.

Po deseti letech existence populární studentské soutěže LEGO robotů, jejíž finále se tradičně odehrávají v posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT, se tak nejlepší robotická vozítka představí širšímu publiku. Speciální exhibice bude trvat zhruba dvě hodiny a utká se v ní 12–15 finalistů jarní soutěže základních škol a odpovídajících stupňů víceletých gymnázií. Návštěvníci festivalu Maker Faire Prague kromě toho uvidí i další kreativní univerzitní projekty.

Ve finále letošní Robosoutěže pro 2. stupeň ZŠ a odpovídajících tříd víceletých gymnázií, kterou pořádal tým katedry řídicí techniky FEL ČVUT koncem dubna, museli stavebnicoví roboti v časovém limitu 90 vteřin zcela samostatně přesunout a případně roztřídit co nejvíc barevných kostek rozmístěných na soutěžní ploše do předem definovaných skladišť. Soutěžní úkol byl těžký a v konkurenci 110 týmů zvítězily ty, které dobře promyslely strategii i design a dokázaly naprogramovat roboty tak, aby se eliminovala náhoda a chyby senzorů. Pro velký zájem se však finále konalo ve třech dnech a absolutní vítěz nebyl vyhlášen.

Festival Maker Faire Prague je největší české setkání novodobých kutilů a vynálezců, jehož ambicí je představit také hravé vzdělávací projekty. Právě téma nového přístupu ke vzdělávání dlouhodobě prosazují představitelé katedry řídicí techniky FEL ČVUT – ať už jde o vedoucího katedry profesora Michaela Šebka vyznamenaného cenou Wernera von Siemense pro nejlepšího pedagoga, hlavního organizátora Robosoutěže Martina Hlinovského, docenta Zdeňka Huráka, jenž vyučuje s pomocí YouTube, nebo Jiřího Zemánka, jednoho z iniciátorů pražského Maker Faire, oceňovaného za inovativní výukové přístroje.

Kromě Robosoutěže proto tým katedry řídicí techniky spolu s dalšími kolegy z Fakulty elektrotechnické na festivalu představí působivé studentské projekty jako speciální displej, který zobrazuje animace pomocí magnetické kapaliny, unikátní skleněné varhany, elektromagnetickou fontánu či skákajícího robotického psa. Hlavní organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský bude mít navíc v sobotu ve 13.30 na hlavním pódiu festivalu přednášku „Využití stavebnice LEGO Mindstorms nejenom ve výuce technických předmětů“.

Festival Maker Faire Prague se koná na Výstavišti Praha od soboty 22. 6. do neděle 23. 6. Exhibice Robosoutěže v Kingston areně se odehraje v neděli v 11 hodin v pravém křídle Průmyslového paláce.

 

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení