Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rychlejší spouštění prohlížeče: Edge startuje s drobnou změnou v nastavení rychleji

Jiří Palyza 10.03.2021

Microsoft je konečně schopen se svým prohlížečem držet krok s konkurencí, protože jeho nová verze je postavena na jádru Chromium. Navíc Microsoft stále přidává nové funkce a platí to i pro nově uvolněnou verzi 89. Masivně zkrátil čas jeho spouštění a zajímavá je i možnost umístění karet na boku.

Microft Edge dlouho na konkurenci neměl, to se ale zhruba před rokem změnilo. Nový Edge vypadá stylově a díky moderní struktuře, postavené na jádru Chromia, také poskytuje plynulý pohyb na internetu. Microsoft navíc do prohlížeče přidává užitečné funkce, které chybí dokonce i v Chrome, čímž se Edge stává konkurencí především pro Firefox.

Microsoft nyní vydal aktualizaci Edge na verzi 89 a ukazuje, že z browseru může dostat ještě o něco více. Novinkou je "Startup Boost", funkce, která by měla zrychlit spouštění prohlížeče. Nová verze ale obsahuje i další inovace. Například vertikální karty mohou v případě potřeby zcela změnit vzhled prohlížeče a způsob práce.

edge-logo

Microsoft Edge (s jádrem Chromium) 89.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

K dispozici je aktualizace nového prohlížeče Edge od Microsoftu, který je postavený na jádru Chromium.

 

Startup Boost snižuje na polovinu čas spouštění

startupboost1

Pomocí malého triku se prohlížeč Edge spouští rychleji. | Zdroj: Microsoft Edge 89

Rychlý prohlížeč je dobrý, rychlejší prohlížeč je ještě lepší. Microsoft nyní přichází s malým trikem pro urychlení startu browseru. Podle informací Microsoftu se čas mezi kliknutím na logo Edge a první viditelnou stránkou zrychlil o 29 až 41 procent, a to v závislosti na použitém hardwaru. Novou funkci najdete v nabídce »Nastavení«, části »Systém«.

Namísto »Startup Boost« se v české lokalizaci používá termín »Zesílení po spuštění«. Vtip je v tom, že prohlížeč běží na pozadí. Pokud uživatelé kliknou na ikonu Edge nebo odkaz, zbývá pouze viditelně otevřít okno browseru. I když jsou všechna okna Edge zavřená, prohlížeč stále běží. Při pohledu do Srávce úloh je vidět, že v tomto okamžiku stále běží pět procesů Edge, které zabírají celkem 33 MB operační paměti.

Podpora »Zesílení po spuštění« nebyla po aktualizaci prohlížeče nastavena, bylo potřeba to udělat ručně. Pokud byste postupovali stejně, uvidíte, zda se vám využívání nové funkce vyplatí.

Svislé karty a další novinky

verticaltabs1

V případě potřeby si můžete záložky otevřených karet umístit na levý okraj obrazovky Edge. | Zdroj: Microsoft Edge 89

S Edge 89 přichází další novinka, kterou stojí za to vidět. Microsoft přidal možnost svislého uspořádání karet. Pokud chcete, můžete si přesunout záložky karet prohlížeče, které se tradičně nacházejí na horní hraně okna, a umístit na levou stranu. To lze udělat pomocí tlačítka v levém horním rohu okna. Kliknutím se karty uspořádají svisle, opětovným kliknutím se vrátí do původní polohy nahoru.

Při svislém uspořádání jsou na záložkách karet viditelné pouze miniatury log webových stránek. Pouze při najetí kurzorem myši na boční lištu se její prostor rozšíří a jsou viditelné celé názvy webových stránek, které se jinak zobrazují v záložkách. Širší zobrazení bočního okna si také můžete zafixovat, a to pomocí symbolu připínáku »Připnout okno«.

Další novinky v Edge 89:

Spotřeba paměti RAM: další novinkou, související s kartami, je snížení spotřeby paměti. Používá se technologie tzv. sleeping tabs (spících karet), kde v rozhodování, které karty budou uspány, pomáhá heuristika. Funkci si můžete aktivovat i deaktivovat v »Nastavení«, části »Systém«, a jde o položku nazvanou »Šetřit prostředky pomocí uspaných karet«. Zde je možné nastavit i časový údaj, po jaké době se nečinné karty převedou do režimu spánku. Předvolenou hodnotou jsou dvě hodiny. I zde Microsoft provedl orientační měření a chlubí se, že lze dosáhnout 26% snížení zátěže CPU a minimálně 16% snížení spotřeby RAM.

– Sync: uživatelé, kteří používají funkci synchronizace, ji mohou pomocí Nastavení resetovat. To by mělo pomoci vyřešit problémy se synchronizací dat.

– PDF: Microsoft vylepšil možnosti výběru textu v otevřených dokumentech PDF.

Microsoft Edge upadl u mnoha uživatelů v nemilost, a to především díky nepříliš dobré funkci jeho původní verze. Také jeho aktualizace mohou na mnohé působit rušivě. Není ale důvod na Edge zcela zanevřít, jeho nejnovější verze je opravdu dobrá a stává se vážnou alternativou pro Chrome a Firefox.

Vyhledávání v kartách: nová funkce Chrome 89 vnáší systém do chaosu s kartami

Jasnou jedničkou mezi internetovými prohlížeči ale stále zůstává Google Chrome. I tento nejrozšířenější prohlížeč získal aktualizaci na verzi 89, která přináší spoustu zajímavých novinek. Už mnoho let pomáhalo v přesměrování na zabezpečené stránky HTTPS rozšíření HTTPS Everywhere. Pokud existovaly dvě verze webových stránek, jedna na protokolu HTTP a druhá na zabezpečeném HTTPS, rozšíření zajistilo, že byla při načítání upřednostněna zabezpečená varianta HTTPS. Chrome 89 tuto funkci už obsahuje.

Pokud uživatelé zadají webovou adresu bez vypsání protokolu, Chrome nejprve zkontroluje, zda existuje varianta HTTPS a pokud ano, upřednostní ji. Pokud ale sami výslovně zadáte »http://«, Chrome bude váš požadavek respektovat a načte nešifrovanou variantu. Podobnou funkci nedávno dostal i Firefox. V jeho případě je ale ještě přísnější a neumožňuje záložní HTTP.

Další novinky Chromu 89:

Oprávnění: udělení oprávnění webovým stránkám, například sdílení polohy, bylo v prohlížeči možné pouze po povolení uživatelem. Doposud na to uživatelé byli upozorněni prostřednictvím vyskakovacích oken. Google ale zjistil, že uživatelé zpravidla hned kliknou vedle, aby upozornění zmizelo. Nové připomenutí žádosti o povolení je o něco méně rušivé. Nejprve se v URL řádku objeví modré pole, například s požadavkem na autorizaci polohy. Pokud zde uživatel na nic neklikne, před URL adresou se zobrazí malý modrý symbol.

– Hledání v kartách: první uživatelé si mohli vyhledávání podle textu v záložkách karet vyzkoušet už ve verzi 88. Pokud je tato funkce ve vašem Chrome k dispozici, poznáte to podle symbolu malé šipky v horní části rámu okna vpravo. Tam jednoduše zadáte hledaný výraz a Google živě doplňuje nejlepší shody. Pokud to chcete ještě rychleji, lze to pomocí kombinace kláves [Ctrl]+[Shift]+[A]. Uživatelé, kteří ještě nemají tuto funkci aktivovanou a chtěli by si ji vyzkoušet, mohou ji povolit pomocí příznaku »Enable Tab Search«.

Správa uživatelských profilů: Google dále rozšiřuje podporu uživatelských profilů v Chrome, které jsou nyní lépe rozlišitelné pomocí barev a příispouštění prohlížeče si můžete zvolit, se kterým chcete začít.

Vyšší hardwarové nároky: Chrome se stává náročnější na používaný hardware. U procesorů x86 je vyžadována podpora SSE3. To by neměl být velký problém, koneckonců, SSE3 je na trhu asi 18 let. Chrome již nelze instalovat na staré systémy bez SSE3.

Náhrada za cookies třetích stran: Google je úplně nevylučuje, ale do budoucna vidí jejich podporu pouze se zvýšenou bezpečností. K tomu má sloužit nová sada API.

– Přístup k hardwaru: Je také zajímavé vidět, že Google dává svému prohlížeči stále více možností přístupu k hardwaru. K dispozici jsou nová a vylepšená rozhraní pro přístup ke klávesnicím nebo herním ovladačům. Ve verzi prohlížeče Chrome pro Android je nyní aktivován přístup NFC pro všechny uživatele. Chrome pro Windows také obsahuje vestavěnou funkci sdílení plochy, která funguje pro Android již dlouhou dobu.

– Bezpečnostní záplaty: desktopová verze prohlížeče jich obsahuje celkem 47.

Na výběr jsou ale i další možnosti

seznam1

Oblíbenec českých surfařů: Česká republika patří mezi několik málo zemí světa, kde lokální internetové služby odolávají globální hegemonii Googlu. | Zdroj: Chytrý prohlížeč Seznamu

Prohlížeč Seznam.cz, který český konkurent Googlu vyvíjí a průběžně aktualizuje už sedmým rokem, je také postaven na jádru Chromium. Máme tedy jedinečnou možnost sledovat, jak se stejný základ mění pod rukama různých týmů vývojářů.

Seznam.cz myslí i na to, že podstatná část kybernetických útoků na počítače i mobilní zařízení dnes přichází prostřednictvím internetových prohlížečů. V zájmu ochrany uživatelů internetu před podvrženými či jinak nebezpečnými webovými stránkami spolupracuje Seznam.cz s Českou obchodní inspekcí a také s českými bankami, které se často stávají oběťmi phishingových útoků. Pokud zkusíte takovou stránku otevřít, typicky kliknutím na odkaz v e-mailu, který se bude tvářit například jako zpráva z banky, Prohlížeč Seznam.cz vás na hrozící nebezpečí vyzrazení vašich citlivých údajů upozorní. Bezpečnostní funkce mají i jiné browsery, ale výhoda Prohlížeče Seznam.cz spočívá v jeho zaměření na české uživatele a také větší pružnosti v reakci na lokální hrozby. Každý měsíc Seznam.cz zablokuje na čtvrt milionu nebezpečných stránek.

Vyzkoušejte také Firefox, Vivaldi nebo Brave

firefox-logo

Firefox 86.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Oblíbený opensourcový prohlížeč je rychlý, klade důraz na bezpečnost, disponuje širokou nabídkou rozšíření a podporou rozsáhlé komunity.

vivaldi-logo

Vivaldi 3.6

CHIP hodnotí Dobrý

Rychlý prohlížeč postavený na jádru Chromia a naprogramovaný zakladatelem Opery, Johnem von Tetzchnerem.

brave-logo

Brave Browser 1.21.74

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný prohlížeč Brave automaticky blokuje reklamy a nástroje pro sledování, aby urychlil surfování na webu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud