Tip: jak vyčistit mobil od největších žroutů paměti – skoncujte s nepotřebnými soubory
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Salomon slaví své první narozeniny | foto: CHIP
Nejvýkonnější superpočítač v České republice, který dostal jméno Salomon, slaví své první narozeniny. Za rok od uvedení do provozu spočítal 435 projektů pro 448 uživatelů.
Při výpočtech, které počítač Salomon za rok provedl, se využilo více než 135 milionů jádrohodin, to je pro představu více než 3800 let nepřetržité práce laptopu se čtyřmi velmi výkonnými jádry. Jeho 2 PETAFLOPY výkonu využívají například chemici, astrofyzici, matematici nebo strojaři.
„Zažádat o výpočetní čas na Salomonu je pro kteréhokoli zájemce z řad českých výzkumníků a vědců velmi snadné, stačí zaslat svůj projekt do jedné z našich grantových výzev. Vypisujeme je třikrát ročně a ta nejbližší bude v říjnu,“ říká Martin Palkovič, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra, jenž superpočítač Salomon provozuje.
Superpočítač Salomon již nyní podporuje projekty z mnoha oblastí vědy. Odborníci z prestižních českých vědeckých institucí, jako jsou CEITEC, Akademie věd, Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Masarykova univerzita a řada dalších, včetně samotného IT4Innovations, využívají Salomon pro velmi různorodé projekty. Jmenovitě to jsou například návrh léčiv, šíření ultrazvukových vln lidským tělem při léčení nádorů, šíření tepla uvnitř planet a jejich měsíců, simulace sond pro řízení fúzních reaktorů, srážko-odtokové modely pro simulace povodní, predikce kontaktního únavového opotřebení a mnohé další. Tyto projekty jsou specifické a potřebují pro své výpočty superpočítač. Nedají se spočítat na počítači či laptopu, a to ani kdyby jich vědci měli k dispozici větší množství najednou.
Navážka komponentů superpočítače Salomon do datového sálu v budově IT4Innovations národního superpočítačového centra začala v březnu 2015. Po nezbytných testech byl superpočítač v září 2015 slavnostně uveden do provozu za přítomnosti zástupců vlády, kraje, čelních představitelů univerzity a v neposlední řadě i špičkových odborníků na HPC. V té době byl na 40. místě světového žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP 500 a 14. nejvýkonnějším systémem v Evropě. Salomon se stále drží na předních místech tohoto žebříčku, momentálně je 55.
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Stačí objekt nebo okolí natočit chytrým telefonem či dronem a model umělé inteligence…
Na začátku května internetem prolétlo video, ve kterém se mladá žena snaží natankovat palivo…
Šok, který způsobila umělá inteligence, se pomalu dostává i do hudebního světa. První…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…