Menu
CHIP Speedtest

Samsung Galaxy Note 20+: nová vlajková loď se poprvé předvedla v renderingu

27.05.2020 12:50 | Jiří Palyza
Samsung Galaxy Note 20+: nová vlajková loď se poprvé předvedla v renderingu

O nástupci Galaxy Note 10 toho zatím moc nevíme, nicméně po internetu začínají kolovat první úniky. Můžeme si tak udělat konkrétnější představu o designu většího modelu Galaxy Note 20 Plus.

V současnosti ani není jasné, zda výrobce skutečně použije označení Note 20. Pokud bychom vzali ohled na předchozí systém označování verzí, připadalo by také v úvahu označení Galaxy Note 11. Samsung už v minulosti způsob označování řady Galaxy pro Note upravil, obecně se tedy předpokládá, že zařízení ponese označení Galaxy Note 20 analogicky s Galaxy S20.

Jak je u Samsungu obvyklé, Note 20 získal také interní kódové označení. V minulosti se pro Note 10 používal kódový název "Da Vinci" a pro Note 9 "Crown". Ve tweetu se známý informátor "IceUniverse" zmiňuje, že Note 20 se interně nazývá "Project C". Lze také očekávat, že Samsung postupně uvolní Note 20 ve více verzích. Loni uvedl kromě Galaxy Note 10 špičkový model Note 10+, který se pyšnil špičkovým hardwarem, ale také vyšší cenou. O několik měsíců později se na trhu objevila zmenšená a výrazně levnější verze Note 10 Lite. Stejný postup se dá předpokládat i u Note 20.

Galaxy Note 20 Plus: jak by tedy mohla větší verze nové vlajkové lodi Samsungu vypadat?

galaxynote20

Možný vzhled budoucího vrcholného modelu od Samsungu.

I když pravé obrázky nového modelu uniknou jen stěží, často může poskytnout představu o vzhledu nových modelů rendering. Vždy dobře informovaný zpravodaj OnLeaks alias Steve Hemmerstoffer nyní předal první renderované obrázky pro Galaxy Note 20 Plus portálu zabývajícímu se smartphony a technikou, Pigtou. Tam byly zveřejněny v blogovém příspěvku.

Obrázky poskytují informace o předpokládané velikosti zařízení. Podle uniklých informací by smartphone měl být 165 mm dlouhý, 77,2 mm široký a 7,6 mm silný. Měl by tedy být jen o něco málo větší, než bude základní model Note 20. Obě zařízení jsou ale výrazně větší, než Note 10.

Sestava čoček se také shoduje s tweetem, který sdílel Roland Quandt na konci března. Je jasně vidět šablona na krytu Note 20 Plus, ve které je vidět mezera pro sestavu objektivů vyčnívající z krytu. "Punch hole" předpovídající Ross Young pro přední objektiv lze také vidět na renderingu Steva Hemmerstoffera.

galaxynote202

Galaxy Note 20: specifikace, software a konektivita

Nejvýraznější poznávací prvek řady Note, praktický S-Pen, bude pravděpodobně i ve výbavě nejnovější verze Note 20. Ross Young, CEO, Display Supply Chain Consultants,  očekává, že novinka bude osazena zvlášť výkonným displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz, podobně jako u řady Galaxy S20. Jeho rozměr by měl být 6,42 palců u modelu Note 20 a 6,87 palců u Note 20+.

V rozhovoru Young také uvádí, že z hlediska operační paměti by všechny verze měly být vybaveny kapacitou 16 GB, což je dvojnásobek než u standardní verze předchozího Note 10. Z pohledu akumulátoru míní, že bude nabízet kapacitu 4 až 5 Ah.

Pokud jde o procesor, Samsung bude opět spoléhat na to nejlepší, co je v současnosti k dispozici. Uživatelé v USA se tedy mohou těšit na Qualcomm Snapdragon 865, uživatelé v Evropě (podobně jako majitelé S20) ve svém zařízení pravděpodobně najdou osmijádrový model Exynos 990.

U paměti smartphonů se už delší dobu říká, že Samsung plánuje levnější variantu se 128 GB kapacitou a pravděpodobně ve spojení se slotem pro microSD pro další rozšíření. Pokud budou implementovány funkce, jako například podpora 8K videa, budou uživatelé potřebovat každý gigabajt paměti.

Také u modelu Note 20 Samsung vsadí na snímač otisků prstů na displeji. Odborník v oblasti displejů, Ross Young, očekává, že výrobce použije nový skener otisků prstů 3D Sonic Max (druhé generace) od Qualcommu. První 3D Sonic Max (mimo jiné v Galaxy Note 10 a S10) často nesplnil vysoká očekávání. Nový model je oproti tomu 17x větší a navržen pro větší rychlost a přesnost.

Osazení klasickým konektorem pro sluchátka je málo pravděpodobné vzhledem ke zkušenostem u S20 a Note 10. Zde se spíš setkáme s USB-C pro nabíjení a poslech hudby či volání. Renderované obrázky Steva Hemmerstoffera také vyznívají spíš pro USB-C než připojení jackem. Jako operační systém by měl být předinstalován Android 10, v úvahu přichází i verze 11, pokud se na trh dostane včas.

Galaxy Note 20: první smartphone s funkcí EKG?

galaxynote203

U poslední řady Note 10 se poprvé objevil i model "Plus".

Bude Samsung prvním výrobcem smartphonů, který vybaví své modely funkcí doposud známou pouze u chytrých hodinek? Díky patentu schválenému americkým patentovým úřadem (viz patentlymobile) si korejský výrobce zajistil práva na technologii, která popisuje integraci fyzických tlačítek do zakřivené části displeje na okraji smartphonu. Tlačítka na okraji displeje už dříve představila Huawei Mate 30 Pro, ale ta byla založena na dotykové technologii. Patent Samsungu popisuje technologii fyzických tlačítek, které vyčnívají ze skla displeje.

Oproti očekávání ale tlačítka nemají sloužit pro nastavení hlasitosti a podobné funkce. Místo toho je zjevné, že Samsung chce do tlačítek integrovat několik různých senzorů, a to včetně čidel pro elektrokardiografii (EKG), elektroencefalografii (EEG) a elektromyografii (EMG). Jde o diagnostické metody mozkové, srdeční a svalové činnosti.

Z patentu samozřejmě ještě nelze usuzovat, že senzory tyto funkce v Note 20 mít budou. V nejhorším případě může jít o kombinaci normálních funkcí smartphonu se zdravotními funkcemi chytrých hodinek, což by i tak byla na trhu chytrých mobilů novinka.

Termín uvedení a cena

I když stále nejsou k dispozici žádné upřesňující informace od Samsungu, pokud bychom vzali jako vzor předchozí modely Note 10 a 9 dá se uvedení nových modelů Note 20 očekávat v průběhu srpna 2020. Není však jasné, do jaké míry omezující opatření související s koronavirovou pandemií ovlivnila vývojové a výrobní procesy Samsungu. Lze proto i očekávát, že uvedení na trh bude zpožděno.

Z hlediska ceny se jeví jako realistická varianta počáteční ceny okolo 27.000 Kč za Note 20 a 30.000 Kč za Note 20+.

mohlo by vás také zajímat: únik informací o iphone 12 naznačuje, že zařízení bude zcela bez kabelů


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení