Tip: Omezte své sledování v mobilu – stačí použít alternativní prohlížeč
Nová verze prohlížeče DuckDuckGo Privacy Browser pro systém Android získala funkci na ochranu…
Security 2018: případové studie, Tomáš Rosa a zahraniční řečníci | foto: CHIP
Ve čtvrtek 1. března proběhl v Praze už 26. ročník konference Security 2018 pořádaný IT security společností AEC. Na konferenci se sešlo téměř 600 účastníků a 32 hlavních řečníků z celé Evropy.
Podle závěrečného hlasování samotných účastníků konference letos zvláště zaujaly příspěvky v technické části programu a jejich konkrétní praktické zaměření. V hodnocení jednotlivých vystupujících pak návštěvníci konference ocenili zejména vystoupení zahraničních řečníků, z nichž mnozí přijeli na podobnou akci do České republiky vůbec poprvé.
Největší konference o kyberbezpečnosti v České republice Security pořádaná společností AEC letos představila 32 hlavních příspěvků od řečníků z celé Evropy. Mezi jednotlivými vystupujícími sklidili největší ohlas Tomáš Rosa z Reiffeisenbank, Tobias Schrödl, nebo Jan Tomíšek z Rowan Legal. Své příspěvky přednesli i Ivan Bartoš předseda české pirátské strany nebo Miroslava Matoušová z Úřadu pro ochranu osobních údajů.
Tolik hodnocení návštěvníků ze sálu. A moje tipy? Protože jsem zasedal v technickém sále, a nejen kvůli moderátorovi Tomovi Přibylovi, od kterého mám ještě z dob, kdy jsem konferenci Virus – viz stručná historie na konci příspěvku – moderoval já, hodně důležitý ugro-finský slovník. Tento slovník pro mě hodně znamenal, protože jako řečníci se zde tehdy sešli v jednom bloku Maďar a Fin, kteří si vzájemně moc nerozuměli, a tak bylo třeba hledat vhodné výrazivo pro překlad.
Moc se mi letos líbily příspěvky Michala Hebedy ze Sophosu na téma synchronizovaná bezpečnost a ochrana před ransomwarem a hned na ni navazující přednáška sympatického Martina Jirkala z ESETu na téma ransomware: z garážového projektu po miliardový byznys. Primové podané přednášky s velkou vypovídací hodnotou. Ne, že by ostatní přednášky byly podřadné, to vůbec ne, měl jsem dokonce smůlu, protože se mi kryly zrovna dvě přednášky v technickém a manažerském sále, které bych chtěl vidět, ale počkal jsem si na Toma Rosu (na obrázku). A nelitoval jsem. Jeho skvěle podaná zranitelnost mobilních sítí pro architekty byla pro mě vrcholem konference. Asi proto, že Toma Rosu oblibuji, v Domě mládeže jsem ho kdysi učil programovat, a přitom jsme shlédli několik dílů Hvězdných válek na VHS z bůhví kolikáté kopie. Pak nám Tomáš Rosa psal dlouho do Chipu vedle Vlastíka Klímy, super člověka a jednoho z nejlepších kryptologů u nás i ve světě vůbec. Tomáše mám rád už proto, že jeho texty byly vždy čtivé, dodané přesně na čas a s přesnou délkou. Takže jsem uvítal i možnost se s ním osobně setkat a pohovořit asi tři minuty mezi jeho naplánovanými schůzkami.
V návštěvnickém hodnocení tematických bloků pak vzbudily největší zájem technicky orientované části konference: Evoluce bezpečnostních hrozeb a Konkrétní případy napadení. Na přednáškách v těchto blocích účastníci konference nejvíce ocenili jejich odbornou hloubku a konkrétní zaměření. Z manažerské části programu pak zaznamenal pozitivní ohlas zejména blok 85 dní do GDPR.
Charakter příspěvků jako vždy prověřovala speciální programová komise, která dohlížela na jejich striktní nezávislost a odbornou úroveň. Na konferenci dorazilo přesně 568 zaregistrovaných návštěvníků.
Výkonný ředitel společnosti AEC Tomáš Strýček (na obrázku) celou akci zhodnotil takto: „Jsme rádi, že konference i v letošním roce sklidila u návštěvníků úspěch. Pozitivní je pro nás zejména fakt, že účastníci zaznamenali stále se zlepšující úroveň zejména v obsahové části a daří se nám tak plnit, co jsme si před lety vytýčili. Vnímám však, že naše konference už delší dobu není pouze o odborných přednáškách. Stala se významným networkingovým místem, kde se setkávají profesionálové z oblasti IT security a vyměňují si zkušenosti ze své práce.“
Z historie konference
Již od roku 1992 se pravidelně všichni nepřátelé počítačových virů a příznivci zabezpečení dat setkávali na konferenci Virus. S rozmachem počítačových virů v devadesátých letech neutuchal zájem o konference zaměřené na ochranu počítačů před napadením a Virus se stal pravidelným místem sekávání „bojovníků první linie“ i těch z „týla“ antivirové obrany.
V následujících ročnících se postupně začala na program konference dostávat i další bezpečnostní témata. Jmenovitě to byl nastupující fenomén jménem internet, budování počítačových sítí a s tím související hrozby či třeba hackerství. S rozvojem informačních technologií začala narůstat potřeba chránit data a informace v elektronické podobě. Konference proto od roku 2000 změnila svůj název na přece jen poněkud výstižnější Security.
Nová verze prohlížeče DuckDuckGo Privacy Browser pro systém Android získala funkci na ochranu…
Klientská aplikace komunikátoru WhatsApp má spoustu šikovných nastavení na zvýšení vašeho…
Jak vyřešit problém, že mobilní verze webového prohlížeče Chrome nepodporuje přepínání účtů…
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Aktuální pozice všech autobusů a tramvají Pražské integrované dopravy jako na dlani – to…
Technologické firmy redukují počty svých zaměstnanců, včetně Microsoftu. Lidé z oboru se…
Humanoidní robot Atlas společnosti Boston Dynamics umí tančit, umí parkour a nyní také…
Propouštění v technologické branži nebere konce. Nyní oznámil také hardwarový a softwarový…