Menu

Šedá tlačítka ve Windows: šikovný nástroj aktivuje nedostupné funkce

24.05.2022 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Šedá tlačítka ve Windows: šikovný nástroj aktivuje nedostupné funkce

Šedá tlačítka ve Windows: šikovný nástroj aktivuje nedostupné funkce | foto: Kelly Sikkema/Unsplash

Někdy se uživatelé Windows diví, co se děje. Některé funkce jsou nedostupné, protože tlačítka, kterými se ovládají, jsou šedá, a tedy neaktivní. V takových případech může pomoci chytrý freeware, který nedostupné funkce zpřístupní.

Tlačítka v programech a operačním systému spouští různé funkce, ale ne vždy to funguje. Někdy mohou být požadované funkce nepřístupné a systém je zobrazí šedě. Zároveň jsou neaktivní a pokud na ně klikneme, nestane se nic. V podobných případech si můžeme vzít na pomoc malý nástroj, který je k dispozici zdarma.

Freewarový program ForceToolkit za určitých okolností vynutí úspěšné kliknutí na jinak nepřístupnou volbu. Daří se to i pro jiné ovládací prvky, kterými mohou být různá jindy aktivní pole, posuvníky, nebo zaškrtávací prvky. Ty pak jde znovu použít.

Vynucení kliknutí myší

forcetoolkit-1

Bezplatný nástroj ForceToolkit umožní znovu použít neaktivní šedá tlačítka. | Zdroj: ForceToolkit

ForceToolkit je tenký a přenosný program. Není tedy potřeba jej nejprve instalovat. Pokud někde objevíte šedé tlačítko, na které byste chtěli kliknout, přetáhněte na něj symbol křížku programu ForceToolkit.

Poté uvolněte tlačítko myši a zvolte nastavení "Force to Enable" v části "Operations". Výběr potvrďte dalším kliknutím myší na tlačítko "Apply". Ovládací prvek, který chcete zpřístupnit, by měl nyní ztratit šedé zabarvení a měl by být aktivní, tedy přístupný ke kliknutí.

Jak uvádějí poskytovatelé programu na svých webových stránkách, nemusí to fungovat ve všech případech a mohou nastat případy, kdy se požadovanou funkci nepodaří zpřístupnit. Přesto nástroj stojí za vyzkoušení.

Obvykle jsou šedá tlačítka známkou toho, že některé funkce nejsou k dispozici záměrně, nebo že jste například nevyplnili jiná pole formuláře, které jsou ke zpřístupnění konkrétní volby nezbytná. Ne vždy má tedy smysl konkrétní volby vynucovat, což je přesně to, co ForceToolkit dělá.

Ještě více funkcí

forcetoolkit-2

Sada ForceToolkit má v zásobě ještě více praktických triků. | Zdroj: ForceToolkit

Nástroj nabízí ještě více funkcí. Můžete také vybraná okna skrýt nebo to udělat pro celé programy, nechat programy vždy zobrazené pomocí funkce Top-View, nebo změnit názvy oken.

I když programy nenabízejí možnost změny velikosti okna, můžete si ji pomocí nástroje vynutit. Pokud nechcete mít v programu přístupných více funkcí, ale naopak méně, můžete některé prvky z programů také odstranit.

Překonání překážek Windows

Šedá tlačítka znamenají, že některé funkce nejsou k dispozici. Obvykle to má nějaký důvod, někdy se ale logické vysvětlení nepřístupnosti konkrétní funkce hledá jen velmi těžko. Pokud byste si přáli některé funkce zpřístupnit a Windows přechytračit, stojí za to sadu ForceToolkit vyzkoušet.

Zdroj: AutoClose / ForceToolkit

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení