Menu

Sedm minut teroru: živý přenos přistání robotického vozidla na Marsu

18.02.2021 11:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Sedm minut teroru: živý přenos přistání robotického vozidla na Marsu

Sedm minut teroru: živý přenos přistání robotického vozidla na Marsu | foto: YouTube/NASA Jet Propulsion Laboratory

Dnes přistane na povrch Marsu modul s Roverem "Perseverance" za 2,5 miliardy dolarů. Tuto historickou událost vysílá NASA živě, takže můžete být u toho.

Vytrvalost – tak zní v českém překladu název Roveru, který dnes přistane na Mars. A tu velmi složitý robot určitě potřebuje, protože na cestě ke vzdálené planetě už je od 30. července 2020. Dnes čelí velké výzvě: přistání na povrch Marsu. Pokud se vše povede, bude shromažďovat vědcům cenná data a vzorky.

Dnes od 20:15 můžete sledovat událost v živém přenosu a sledovat, jak se tým NASA opět zapíše do historie. Více než osm let vývoje a 2,5 miliardy USD se ztělesnilo v Roveru, který dnes doputuje na Mars. Uvidíme, zda to vše stálo za to a zda vědci dostanou odpověď na otázku, zda už se někdy na Marsu objevil život.

nasa-logo

Přistání Roveru Perseverance na Marsu – živý přenos NASA

CHIP hodnotí Dobrý

Robotické vozidlo Perseverance dnes přistane na Marsu. Pokud byste chtěli být při tom, NASA bude z přistání vysílat živý přenos.

Sledujte zde

 

Perseverance: sedm minut teroru

esa

Rover provede obtížné přistání zcela autonomně. | Zdroj: European Space Agency

Ukázalo se, že přistávací manévr modulu na povrch Marsu bude nesmírně komplikovaný. Vzhledem k jeho velké vzdálenosti od Země trvá dlouho, že dorazí vysílaný signál. Proto musí přistání probíhat zcela autonomně. Vědci a inženýři z NASA proto časové období přistání nazývají "sedm minut teroru".

Přistávací modul se k rudé planetě přiblíží rychlostí přibližně 20.000 km/h a po vstupu do atmosféry bude zpomalen padákem na 320 km/h. Po oddělení tepelného štítu se zhruba dva kilometry nad povrchem zažehne osm malých motorů, které uvolní takzvaný Sky crane/hvězdný jeřáb, který umožní spuštění robotického vozidla na povrch Marsu.

To proběhne pomocí systému lan, které vozidlo usadí až na povrch. Přistávací modul by poté měl odletět co nejdále od místa přistání, aby nedošlo k poškození vozidla při jeho zřícení. Přistání by mělo proběhnout kolem 21:30 SEČ v místě suchého kráteru s označením "Jezero Crater".

Dnes večer bychom tedy měli být svědky dalšího milníku v dobývání kosmu. Bude-li mise úspěšná, mohla by mimo jiné shromáždit důkazy i o tom, zda se někdy na Marsu objevila některá z forem života.

| Zdroj: YouTube/NASA Jet Propulsion Laboratory

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.