Tip: Více aplikací v nabídce „Start“
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Šéf WhatsAppu prozradil: toto o vás komunikátor skutečně ví | foto: Mika Baumeister/Unsplash
Člen vedení Facebooku, který je zodpovědný za WhatsApp, v rozhovoru prozradil, jaký obsah a data jsou v rozšířené komunikační aplikaci skutečně zobrazována a zpracovávána. Po nedávných skandálech a obviněních se očekává, že to uživatele uklidní.
Na úvod malé ohlédnutí: na začátku roku 2021 WhatsApp způsobil rozruch svými novými pravidly používání služby. A to zejména u uživatelů, které to možná poprvé přivedlo k otázce, co všechno o nich komunikátor vlastně ví a jaké informace sleduje a shromažďuje. Tento problém se znovu objevil téměř po deseti měsících a na scénu povolal jednoho z šéfů Facebooku, který je zodpovědný za produkty WhatsApp: Willa Catharta. Ten umí obavy rozptýlit. Zdůrazňuje, že se zpracovávají pouze omezená metadata.
Nyní Cathart o zpracování dat WhatsAppem promluvil také v rámci bezpečnostní konference "Privacy", pořádané oborovým sdružením Bitcom ve dnech 27.-28. října (privacy-conference.com). Upozornil, že zprávy WhatsApp neanalyzuje: "Nemůžeme číst zprávy, které si posílají uživatelé mezi sebou." Dodal, že zprávy jsou šifrované metodou end-to-end, protože jen tímto způsobem lze chránit soukromí uživatelů. Toto prohlášení je ale v rozporu s dřívějšími zprávami, že řada zaměstnanců Facebooku prochází soukromé zprávy uživatelů aplikace WhatsApp.
Údajné nahlížení do dat společností WhatsApp v minulosti znepokojilo mnoho uživatelů. | Zdroj: Torsten Dettlaff/služby Pexels
Nicméně WhatsApp uživatelská data zpracovává. Podle zástupců komunikační služby se jedná pouze o omezená metadata, ale i tak to bezpečnostním expertům způsobuje žaludeční potíže. Cathart vysvětluje, že společnost analyzuje údaje o názvech skupin, jejich členech, názvech profilů, fotografiích a IP adresách. Kromě toho se společnost snaží zakročit proti nežádoucím jevům a šíření škodlivého obsahu, souvisejícím se zneužíváním dětí. K tomu už používá pokročilé technologie. Co přesně si pod tím můžeme představil už Cathart ale neuvedl.
Tento sběr dat ale vyvolává obavy i u bezpečnostních expertů a ochránců dat. Ti jsou přesvědčeni, že uvedené údaje jsou stejně vypovídající a hodné ochrany, jako obsah zpráv. Z metadat lze také vyvodit závěry o uživatelích, jejich zvyklostech a chování; například s kým byli naposledy v kontaktu nebo v jakém rozsahu a jakým způsobem využívají internet. V horším případě by si společnosti jako WhatsApp nebo Facebook dokonce mohly vytvářet psychologické profily uživatelů.
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud…
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…