Menu

Seznam aktualizoval letecké snímky ČR

07.06.2018 11:05 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Seznam aktualizoval letecké snímky ČR

Seznam aktualizoval letecké snímky ČR | foto: CHIP

Turistická aplikace Mapy.cz společnosti Seznam.cz po roce opět přidala nové letecké snímky jedné třetiny ČR. Z ptačí perspektivy si lidé mohou prohlížet záběry Vysočiny, celého Jihočeského a Pardubického kraje i části Královéhradeckého regionu, a to jak v mobilu, tak i v tabletu nebo na stolním počítači.

Mapová vrstva na Mapy.cz je obohacena o 82 132 nově pořízených snímků, které pokrývají území o rozloze 25 200 km2. Ortofoto, jak se letecké snímky nazývají, byly pořizovány v období od května do října

Realizace probíhala ve vegetačním období, kdy mají stromy listy a zároveň je slunce dostatečně vysoko, aby objekty nebyly schovány ve stínu. „Každý rok obnovíme zhruba třetinu snímků. Fotili jsme od jara do podzimu, kdy nám počasí přálo. Pořízení záběrů z letadla totiž vyžaduje nebe bez mraků a naprostou viditelnost. Vždy se soustředíme na jednu oblast, kterou dokážeme pokrýt v dostatečné kvalitě, aby byly snímky co nejostřejší a měly nejvyšší kontrast,“ říká Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz.

 promena-letiste-v-pardubicich-1024x612-nahled

Proměna míst

Nejzřetelnější proměnou prochází ortofoto zejména ve městech, kde lze sledovat například průběh výstavby nových budov. Ověřit si rok pořízení daného snímku lze přímo v letecké mapě v levém dolním rohu. „Novou mapovou vrstvu dlouhodobě vytváříme společně s firmou TopGis, která nám snímky pořídí, následná postprodukce a finální podoba ortofoto je na týmu Mapy.cz,“ dodává Faifer.

dalnice-v-hradci-kralove-1024x612-nahled

Služba Mapy.cz svým uživatelům umožňuje vyhledat atraktivní místa v okolí, poskytuje tipy na zajímavé výlety, ať už pěšky, na kole, nebo autem. Samozřejmostí je i doporučování nejbližších restaurací, hotelů nebo zastávek městské hromadné dopravy. V letošním roce se Mapy.cz zapojily do projektu Lví stopa, jehož cílem je pomocí zaznamenaných úseků odjetých na kole vykreslit český státní symbol (dvouocasého lva) do mapového podkladu. Mapy.cz prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu denně využije 750 tisíc lidí.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení