Menu

Silné šifrování pro Gmail a Outlook: šifrovací doplněk pro nejrozšířenější prohlížeče

15.02.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Silné šifrování pro Gmail a Outlook: šifrovací doplněk pro nejrozšířenější prohlížeče

Silné šifrování pro Gmail a Outlook: šifrovací doplněk pro nejrozšířenější prohlížeče | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Šifrování mezi koncovými body (end-to-end) je ve většině případů stále příliš komplikované a časově náročné. Osvěžujícím řešením je projekt s otevřeným zdrojovým kódem Mailvelope, který je k dispozici v podobě rozšíření pro Chrome a Firefox. Jednoduše lze začít s online službami, jako například Gmail nebo Outlook.

Kompletní šifrování emailové komunikace není nic nového, ale v praxi se používá jen zřídka. Důvodem je její komplikované nasazení a provozování, které je složitější než šifrování v jiných oblastech. Zejména široké používání webových emailových služeb udržuje míru šifrovaných emailů na nízké úrovni.

A právě na webové služby se zaměřil projekt Mailvelope, který existuje už od roku 2012. Mailvelope se instaluje přímo do prohlížeče pomocí rozšíření, která jsou k dispozici pro browsery Chrome a Firefox.

mailvelope-logo

Mailvelope pro Google Chrome 4.4.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Rozšíření nabízí jednoduchý způsob, jak bezpečně šifrovat emaily ve webových službách, jakými jsou Gmail nebo Outlook.

Stáhněte si
mailvelope-logo

Mailvelope pro Firefox 4.4.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Rozšíření se integruje přímo do prohlížeče a zajišťuje bezpečnou emailovou komunikaci na základě standardu OpenPGP.

Stáhněte si

 

Šifrování end-to-end ve webových mailových službách

mailvelope1

Vytvoření páru šifrovacích klíčů proběhne rychle. | Zdroj: Mailvelope

Šifrování elektronické pošty pomocí nástrojů, ke kterým patří například Gpg4win, je pro běžné uživatele příliš komplikované. Potřebujete také poštovního klienta, jako například Thunderbird, který si dnes mnoho uživatelů ani neistaluje. Výhoda řešení Mailvelope je v tom, že se instaluje ve formě doplňků přímo do Chromu nebo Firefoxu a podporuje nejrozšířenější webové servery, jakými jsou Gmail nebo Outlook.com.

Nastavení je jednoduché: po instalaci rozšíření do prohlížeče kliknete na novou ikonu Mailvelope. Pro šifrování je potřeba vygenerovat asymetrický pár šifrovacích klíčů, což nástroj provede během několika sekund po zadání jména, emailové adresy a hesla. Pokud už je pár klíčů k dispozici, v tomto okamžiku jej importujete. Zbytek už není o mnoho náročnější. Otevřete první zašifrovanou zprávu a kliknete na potvrzovací odkaz. Poté se váš veřejný klíč odešle na server, který klíče spravuje, a soukromý zůstane na vašem systému.

Posílání zašifrovaných mailů

mailvelope2

Šifrovaná zpráva se zapisuje v samostatném editoru. | Zdroj: Mailvelope

Chcete-li odesílat šifrované emaily, otevřete webovou službu jako obvykle. Editor šifrovaných zpráv Mailvelope je automaticky propojen a dostanete se do něj prostřednictvím ikony. Zadejte příjemce, text a klikněte na »šifrovat«. Pokud je veřejný klíč příjemce k dispozici na serveru, který je spravuje, zadané adresy se zobrazí zeleně, jinak jsou červené. Nakonec jste přesměrováni do editoru webové služby, například Gmailu. Tam ještě zadáte předmět zprávy. Všimněte si, že není šifrován.

Šifrování pošty funguje jednoduše

Projekt s otevřeným zdrojovým kódem Mailvelope je na správné cestě. Integrace do podporovaných webových služeb je skutečně snadná. Pokud se zajímáte o komplexní šifrování svých emailů, získáte praktický nástroj, který lze jednoduše instalovat do Chromu nebo Firefoxu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení