Menu

Smartphony bez kamery: OnePlus ukazuje výjimečný koncept

08.01.2020 08:25 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Smartphony bez kamery: OnePlus ukazuje výjimečný koncept

Smartphony bez kamery: OnePlus ukazuje výjimečný koncept | foto: CHIP

Čínský výrobce zveřejnil video s novým konceptem smartphonu. Na první pohled se zdá, že hardwarové inovace chybí. Po bližším prozkoumání ale novou technologií ohromí zadní část mobilu.

Pokud se jedná o koncepty uspořádání čoček u kamer chytrých telefonů, jejich výrobci jsou extrémně kreativní. Můžeme se setkat s řazením do kruhu, čtverce nebo lineárně. I koncept iPhonu musel snést nějaký ten posměch.

Čínská společnost OnePlus se nyní vydala jinou cestou: pokud se objektivy fotoaparátu na zadní straně mobilního telefonu nepoužívají, jsou zcela neviditelné. Toho je dosaženo použitím elektrochromního (elektrochemického) skla. Jde o technologii, která umožňuje změny barvy skla při působení elektrického napětí.

OnePlus předvedl, jak jeho nový koncept kamer u smartphonu funguje. Za elektrochromním sklem jsou osazené tři objektivy fotoaparátu, které jsou technicky totožné se současně používanými u modelu OnePlus 7T Pro. Pokud jsou objektivy neaktivní, krycí sklo zčerná a zakryje je z obou stran. Jednotlivé kamery už nelze rozpoznat. Pouze pokud zařízení pracuje s obrazovými informacemi z kamer, elektrochromní sklo zprůhlední a čočky jsou opět viditelné.

OnePlus spolupracuje s americkým automobilovým koncernem

Aby sklo změnilo barvu, pracuje s mnoha organickými částicemi. Ty při vystavení elektrickému poli vytvářejí různé odstíny. V závislosti na působícím napětí je sklo průhledné, anebo jen průsvitné s různou mírou propustnosti světla. Takové tónovací sklo se používá např. v letadlech nebo některých automobilech.

Podobně jako už dříve u modelů OnePlus 6T a 7T Pro výrobce chytrých telefonů v souvislosti s touto technologií spolupracuje s automobilkou McLaren. OnePlus plánuje svou koncepci představit na veletrhu CES 2020 v LasVegas, který probíhá do pátku 10. ledna. Neplánuje ale oficiální oznámení. Výrobce zatím nechystá u modelů s touto technologií uvedení do masové výroby. Uvidíme tedy, zda si uživatelé budou moci v budoucnu zakoupit mobilní telefony s elektrochromním sklem, tedy skrytými čočkami kamer.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení