Menu
CHIP Speedtest

Nová nabídka Start ve Windows 10: Microsoft brzy zruší starou tradici

28.07.2020 12:30 | Jiří Palyza
Nová nabídka Start ve Windows 10: Microsoft brzy zruší starou tradici

Pravděpodobně už v příštím roce získají Windows 10 novou nabídku Start. Členové programu Insider si ji mohou vyzkoušet už dnes. Nyní se objevily nové screenshoty a s nimi i zajímavost: Microsoft se rozchází s návrhem, který používal po celá desetiletí.

Windows 10 už jsou docela efektivním systémem, z hlediska designu ale stále zůstává mnoho přání nevyslyšeno. Především se v nich doposud míchá mnoho starého obsahu s novým. Políček dostal systém od Microsoftu ve chvíli, kdy Apple představil první ukázky svého macOS 11. Mnoho uživatelů Windows jednoduše nemohlo uvěřit, že Apple může vytvořit tak celistvý operační systém a Microsoft nikoliv.

Je tu ale dobrá zpráva: Microsoft se zaměřil na nabídku Start v systému Windows 10 a nyní uvolnil první verzi s novým designem v programu Windows Insider. Koncern se loučí s dlouhou tradicí.

Testovací verze Windows 10: Windows Insider Program

windowsinsider-logo

Windows Insider Program

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Společnost Microsoft poskytuje zajímavé informace o další verzi systému Windows. Všechny downloady můžete získat prostřednictvím programu Windows Insider Program.

Registrujte se

Poprvé ve Windows 10: nový design se zaoblenými rohy

window10startmenu1

Nabídka tlačítka Start získá zaoblené rohy.

Uživatelé, kteří mají zkušenosti s macOS, už delší dobu vědí, jak stylově působí rozhraní se zaoblenými rohy jednotlivých prvků. Windows 10 jsou v tomto ohledu dost pozadu: Microsoft se tvrdohlavě uchýlil k ostrému designu bez zaoblení. Náhledy na Windows 10X a budoucí verze Windows 10 už naznačují, že i ve Windows se zaoblené rohy také brzy objeví. S novým designem přichází i prohlížeč Edge. Nový vzhled mají mít nejen dlaždice, ale také položky nabídky a kontextové nabídky. Vypadá to tedy, že inovovaný design nebude omezen pouze na úvodní nabídku.

Nová nabídka Start ve Windows 10 z Insider programu

window10startmenu2

Ikony s barevným pozadím z nabídky Start zmizí.

Nová nabídka Start ještě není k dispozici ve finální verzi Windows 10. Nachází se ve stavu první testovací fáze a je k dispozici uživatelům programu Windows Insider. Ti musí zvolit Developer Channel, kde získají náhledovou verzi Windows 10 21H1. Ani tak ale není nová nabídka k dispozici všem, Microsoft realizuje režim tzv. A/B testingu, ve kterém nemají nový vzhled k dispozici všichni členové Insider programu. Kdo ale ano, má k dispozici nabídku Start, která ladí s vybraným tématem. Pozadí dlaždic se barevně přizpůsobí k celkovému zabarvení pracovní plochy, což působí jednotně a elegantně.

Jak lze novou nabídku Start aktivovat

Přestože Microsoft neposkytuje náhled nové nabídky Start všem uživatelům programu Insider, lze ji aktivovat pomocí malého triku. Jeden z uživatelů Twitteru radí, jak toho lze docílit pomocí bezplatného nástroje Vive Tools.

Nejprve si stáhněte Vive Tools a soubory rozbalte do požadovaného adresáře. Poté spusťte příkazový řádek s právy správce a přesuňte se do adresáře, kam jste uložili nástroj Vive. Obvykle vás tam nasměruje příkaz CD C:/Users/User/Downloads/ViveTool-v0.2.0.

K aktivaci odpovídající funkce potřebujete příslušné ID. V tomto případě by měl příkaz vypadat takto: ViVeTool.exe addconfig 23615618 2. Zadejte jej do terminálu a restartujte počítač. Po novém spuštění už byste měli mít aktivovanou novou nabídku Start.

Stáhněte si: Vive Tool 0.2.0

vivetool-logo

Vive Tool 0.2.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí nástroje „ViVe Tool“ si členové programu Windows Insider odemknou nový design nabídky Start.

Stáhněte si

 

Výhody
nový vzhled nabídky Start systému Windows 10
Nevýhody
pouze pro členy programu Insider

Srovnání starého a nového vzhledu nabídky Start

window10startmenu3

Vlevo nahoře vidíte novou podobu nabídky Start, vpravo dole je mnohem více naplněná aktuální nabídka Start ve Windows 10.

Pro srovnání si lze prohlédnout obě varianty nabídky Start. Různá barevnost i pozadí dlaždic ve stávající nabídce působí nejednotným dojmem, nový design je v tomto ohledu více uhlazený. Aby to později vypadalo dobře u většiny uživatelů, bude zapotřebí i podpora poskytovatelů jednotlivých programů, kteří by mohli nabízet pro své programy pasující ikony. Microsoft to dělá pro své kancelářské programy a prohlížeč Edge.

Stále důležitá součást systému Windows

Existuje mnoho různých způsobů, jak Windows ovládat. Nabídka Start je ale pro mnoho uživatelů důležitým výchozím bodem. Z tohoto pohledu je dobré, že Microsoft konečně standardizuje její design. Většině uživatelů se bude líbit. Pro zkušené uživatele a profesionály je variantou spíš Launcher.

mohlo by vás také zajímat: ideální pro přechod, nebo drzý padělek – linuxfx wx je po vizuální stránce identickou kopií windows


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení