Menu

Pěkné ikony a témata pro Windows 10: optické vylepšení systému

24.11.2020 18:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pěkné ikony a témata pro Windows 10: optické vylepšení systému

Pěkné ikony a témata pro Windows 10: optické vylepšení systému | foto: koláž Chip, Microsoft Store

Díky slušivější nabídce Start a hezčímu pozadí Windows 10 přeci jen vypadají o něco lépe, než tomu bylo dříve. Fanoušci designu ale z dlouhodobějšího hlediska z Windows příliš nadšeni nejsou. Díky správným nástrojům jde systému ale přeci jen vtisknout individuální vzhled.

Windows 10 jsou na trhu už více než pět let a Microsoft neustále pracuje na vylepšení systému. Pokud bychom vynechali zcela přepracované součásti, jako například nabídku Start, většina systému není z pohledu grafického zpracování ani pohledná, ani moderní. Často používané nástroje, mezi které patří například Průzkumník nebo Správce úloh, se mění velmi pozvolna a pomalu už na ně usedá prach.

Operační systém má ale jednu ze silných vlastností, která konkurentům, jako například macOS, chybí: se správnými nástroji lze ve Windows 10 téměř vše změnit. Platí to i o designu. Ať už jde o motivy, Hlavní panel nebo ikony, s několika malými vylepšeními můžete svému systému propůjčit individuální vzhled.

Vylepšení Windows 10 pomocí témat

w10iconthemes1

Se správným motivem není problém změnit Windows 10 více směrem k macOS. | Zdroj: Windows 10/Explorer

Microsoft dodává pro Windows 10 mnoho motivů, ale pokud si prohlédnete několik webů, například DeviantArt a podobné, zjistíte, že si můžete také vytvořit vlastní motivy, kterými zcela změníte podobu Windows 10. Microsoft ale neumožňuje jejich snadnou instalaci. Potřebujete proto nástroj, který se tohoto úkolu zhostí.

Klasikem z této skupiny je UltraUXThemePatcher, který se postará o přepis odpovídajících systémových souborů. Poté lze instalovat motivy třetích stran. Tento nástroj nedávno získal aktualizaci na verzi 4.0 a nyní je také kompatibilní s Windows 10 20H2.

Jednodušší alternativou je SecureUxTheme. Malý nástroj slibuje instalaci dodatečných motivů odlišných od dodávaných s Windows bez nutnosti trvalého přepsání systémových souborů. Freeware je navíc kompatibilní s bezpečným spouštěním a nevyžaduje vyhrazené ovladače. Chcete-li jej instalovat, spusťte soubor s administrátorskými právy a vpravo zvolte možnost "Instalovat". Nakonec můžete importovat motivy třetích stran a použít je pro individualizaci vzhledu Windows podle vlastních představ.

Stáhněte si: nástroje pro úpravu témat ve Windows 10

ultraux-logo

UltraUXThemePatcher 4.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Nástroj, který nemůžete obejít, pokud chcete používat nová témata Windows.

Stáhněte si
Výhody
umožňuje použití libovolného motivu
Nevýhody
zasahuje hluboko do systému

 

secureux-logo

SecureUxTheme 2.1.2

CHIP hodnotí Dobrý

S pomocí SecureUxTheme můžete snadno propůjčit ploše Windows nový vzhled.

Stáhněte si
Výhody
umožňuje použít libovolné téma
neprovádí žádné změny v systémových souborech
nevyžaduje ovladače

Konec s nudným Průzkumníkem

w10iconthemes2

Ribbon Disabler vrátí vzhled Průzkumníka do dob Windows 7. | Zdroj: Winareo.com

Průzkumník Windows 10 je jednou z nejvíce archaických součástí systému. Se správnými nástroji se ale dokáže zcela proměnit. Nástroj OldNewExplorer provede různá nastavení, pokud se ale chcete zbavit jen nástrojového pruhu v záhlaví (Ribbon), dobře v tom pomůže Ribbon Disabler. Pokud už nadále nechcete starý Průzkumník používat, vynikající alternativou z Microsoft Store je Files UWP.

I když už máte Průzkumník s novou grafikou, ikony jsou stále ty původní. Pokud jste si sami vyhledali sadu ikon pro Windows 10, můžete ji snadno použít v počítači pomocí malého nástroje 7TSP. Ten nahradí ikony složek a souborů novými verzemi z dodané sady.

Stáhněte si: nástroje pro Průzkumník

7tsp-logo

7TSP 0.6 Build 2019

CHIP hodnotí Dobrý

7TSP vám usnadní instalaci vlastních balíčků ikon.

Stáhněte si
Výhody
není nutná instalace
kompatibilní s Windows 10
zabraňuje nechtěným restartům a chybovým obrazovkám

 

ribbondisabler-logo

Ribbon Disabler 4.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí nástroje „Ribbon Disabler“ nastavíte design Průzkumníka zpět na typ zobrazení systému Windows 7 a skryjete pás karet (Ribbon).

Stáhněte si
Výhody
skrývá nástrojový panel
jednoduchá aktivace/deaktivace

 

oldnewexplorer-logo

OldNewExplorer 1.1.8.2

CHIP hodnotí Dobrý

S freewarovým programem OldNewExplorer se můžete zbavit nástrojového pruhu v Průzkumníku Windows 8 a Windows 10 a získat zpět vzhled ze systému Windows 7.

Stáhněte si

ANKETA: Jaký operační systém je váš nejoblíbenější?

99%
1%
0%
Celkem hlasů: 5372

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.