Menu
CHIP Speedtest

Vývojář Microsoftu přepracoval Správce úloh: jak by mohl v budoucnu vypadat

28.04.2020 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vývojář Microsoftu přepracoval Správce úloh: jak by mohl v budoucnu vypadat

Především pokročilí uživatelé ví, co nabízí Správce úloh. Vývojář pracující pro Microsoft nyní uvolnil uTaskManager, jednodušší nástroj pro správu úloh ve Windows 10. Nedokáže vše, co jeho předloha, vzbudí ale chuť chtít víc.

Věřte či nikoliv, přestože je Správce úloh pro řešení problémů velmi praktický, mnoho uživatelů jej vůbec neotevře. Možná to pomůže jeho ztenčení. I to mohla být motivace Andrewa Whitechapela, senior program managera Microsoftu. V obchodu Windows Store zveřejnil bezplatnou aplikaci pro správu úloh, uTaskManager, a naznačil tím, jak by v budoucnu moderní správce úloh mohl vypadat a jakou cestou se možná budou ubírat Windows 10.

Po stažení a instalaci aplikace jí musíte při prvním spuštění povolit přístup k diagnostickému rozhraní Windows 10. Nástroj to potřebuje k získání potřebných informací.

Stáhněte si: uTaskManager

utaskmanager-logo

uTaskManager - aplikace Windows 10 3.7.3.0

CHIP hodnotí Dobrý

„Universal Task Manager“ pro Windows 10 je jednoduchá alternativa ke klasickému správci úloh. Z hlediska funkcí má ale jistá omezení.

Stáhněte si

 

Výhody
moderní uživatelské rozhraní
přehledné uspořádání
Nevýhody
dokáže ukončit pouze Windows aplikace, nikoliv klasické programy

Přehledný a jednoduchý na ovládání

utaskmanager1

uTaskManager má jednodušší strukturu, než klasický správce úloh v systému Windows.

Standardní Správce úloh ve Windows není vysloveně ošklivý, ale navzdory několika redesignům a novým funkcím přeci jen vypadá poněkud zastarale. A není to jen proto, že nepodporuje tmavý režim. Pro příležitostné uživatele je příliš složitý. Jednodušší způsob, jak ukončit zaseklé programy, by jistě byl užitečnější.

Jednou z možností Microsoftu by mohlo být ztenčení programu a jeho přeprogramování. Universal Task Manager naznačuje, jak by to bylo možné udělat. Přestože jeho autor pracuje pro Microsoft, nejde o oficiální nástroj Microsoftu. Bez ohledu na to je přístup k řešení dobrý, uTaskManager vypadá jasně a uklizeně, a snadno se používá. Např. pro navigaci v nabídce můžete použít přetahování prstem (swipe).

Na rozdíl od klasického Správce úloh ale není vybaven kartami, místo toho většími tlačítky. Ty lze použít k prohlížení procesů, aplikací, podrobností a instalovaných programů. uTaskManager vynechal přístup ke službám, Autostartu a editaci výkonových profilů. To jej činí mnohem tenčím.

Chybí důležité funkce

utaskmanager2

Podle potřeby lze v uTaskManageru také zobrazit detaily.

uTaskManager ale přesto zobrazuje důležité informace: ID procesů, o jaký typ programu se jedná (Win32, aplikační balík), nebo kolik program obsazuje paměti a jak vytěžuje CPU. Prostřednictvím kontextové nabídky je možné se dozvědět ještě více informací. Jejich třídění se provádí obvyklým způsobem, a to kliknutím na tlačítko ve sloupci. Tak lze snadno identifikovat například aplikace, které mají nejvyšší spotřebu paměti. Pomocí malých symbolů filtru můžete položky sdružovat podle zvolených kritérií.

V přehledu aplikací se zobrazí pouze aplikace určené pro Windows 10. U klasických programů, jako například Firefoxu, možnosti pauzy, restartu nebo ukončení nefungují. Pokud jste vybrali aplikaci, kliknutím na "Details" o ní získáte další podrobnosti.

V části "Installed" uTaskManager zobrazí instalované programy a aplikace, i když to nefunguje zcela bez chyby. U mnoha položek chybí ikony nebo dokonce názvy. Oblast "System" odhaluje podrobnosti o počítači se systémem Windows, například jeho přesnou verzi, využití paměti nebo podrobnosti o síťovém připojení. V nastavení můžete určit, jak často bude uTaskManager aktualizovat sledované parametry ze systému Windows a jakou informaci by nástroj měl zobrazit jako první po spuštění.

Zatím se nedá použít jako náhrada

Správce úloh nepatří zrovna k hýčkaným nástrojům, na kterých by Windows stavěla, a i přes aktualizace působí poněkud zastarale. Zcela nově vytvořený správce úloh by měl být jednodušší, aby jej bez dlouhého zaškolování mohli více využívat i méně zkušení uživatelé. uTaskManager naznačuje, kudy by mohla vést cesta. Aplikace ještě není úplná, proto jí nelze použít jako plnohodnotnou náhradu klasického Správce úloh.

mohlo by vás také zajímat: když je disk plný, šikovný program jej uvolní přesunem programů a her


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení