Menu

Když jsou plné disky: bezplatný nástroj přesune instalované programy

17.04.2020 08:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Když jsou plné disky: bezplatný nástroj přesune instalované programy

Když jsou plné disky: bezplatný nástroj přesune instalované programy | foto: CHIP

Stav zaplnění pevných disků není dobré riskovat, protože Windows pak mohou způsobovat problémy anebo trvale selhávat. Řešením může být bezplatný mini nástroj FolderMove, který je nyní k dispozici ve verzi 2.0.

Malý program pomůže v případech nedostatku úložného prostoru na HDD nebo SDD přesunutím už instalovaných programů na nové pevné disky nebo oddíly a postará se tak o uvolnění paměťové kapacity. Pro mnoho uživatelů nemusí být dostatek paměťové kapacity na discích problém, to se ale může změnit např. s větším updatem, který si může z pevných disků ukousnout poměrně velkou porci datového prostoru. Existuje mnoho tipů, jak si ve Windows kapacitu disků opět uvolnit, jedna z možností je použít nástroj Folder Move. Spoustu úložného prostoru totiž konzumují instalované programy nebo hry.

FolderMove vezme instalované programy a uloží je například na externí nebo nový pevný disk, případně do nového oddílu. Nejdůležitější na celé akci je, že nedojde k prostému přesunu potřebných souborů do volného úložného prostoru, ale vše je zajištěno tak, že přesunuté programy a aplikace dále fungují zcela bez problémů.

Stáhněte si: FolderMove

foldermove-logo

FolderMove 2.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí bezplatného programu FolderMove můžete snadno přesunout už instalované programy na jiné místo, a tak si uvolnit paměťový prostor.

Stáhněte si

 

Výhody
jednoduché ovládání
automatické vytvoření odkazu
programy a hry lze jednoduše přesunout, není nutná jejich nová instalace
Nevýhody
není k dispozici v češtině

FolderMove: přesouvání programů nebylo nikdy snazší

foldermove1

Jednoduchý nástroj: na ovládání a provozu programu FolderMove není nic složitého.

FolderMove je přenosný program, který po stažení stačí jen spustit. Musíte překonat jen malou překážku: program je nutné spustit jako správce. Pak už by jeho úspěšnému používání nemělo nic stát v cestě.

V prvním kroku vyberete složku programu, kterou chcete přesunout. Druhým krokem je určení cílového umístění, což může být například externí disk nebo jiný oddíl. Pak stačí kliknout na "Move and set Symbolic link", a to je vše. Snadno tak lze přesouvat celé programové složky.

Trik se symbolickými odkazy

foldermove2

Symbolické odkazy: FolderMove přesune složku s programem a nastaví symbolické odkazy tak, aby k němu Windows neztratily přístup a nadále jej bez problému spouštěly.

Trik programu FolderMove spočívá v tom, že pracuje se symbolickými odkazy. Pokud byste složku s programem jednoduše přesunuli například Průzkumníkem, položky v nabídce Start by se ztratily, stejně tak jako nastavené cesty k programu, a ten by poté nebylo možné spouštět. FolderMove kromě přesunutí programové složky poskytne Windows symbolické odkazy, které ukazují cestu do nové složky.

Pokud poté program opět chcete spustit přes nabídku Start, symbolický odkaz nasměruje Windows do skutečného nového umístění úložiště programu. Jeho kontinuita je zachována, spouštět lze jako dříve a vy jste zíkali místo na svém pevném disku. Podle velikosti programů to mohou být až gigabajty.

Užitečný nástroj

Pro nečekané zaplnění diskové kapacity HDD nebo SDD je dobré mít nástroj FolderMove po ruce. Pro takové případy je to vhodný pomocník pro přesun už instalovaných programů na přidaný disk nebo nově vytvořený oddíl. Není tak nutné programy odinstalovat a nově instalovat do nového diskového prostoru, stačí pouze přesun a vše funguje jako dříve.

mohlo by vás také zajímat: tipy na rychlé čištění disku a využití systémových zdrojů

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení