Menu

Svoji polohu sdílí kvůli koronaviru už více než milion lidí

23.04.2020 10:27 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Svoji polohu sdílí kvůli koronaviru už více než milion lidí

Svoji polohu sdílí kvůli koronaviru už více než milion lidí | foto: CHIP

Mapová aplikace Mapy.cz eviduje více než milion uživatelů, kteří sdílí svá polohová data, aby pomohli zamezit přenosu koronavirové nákazy. Kromě sběru anonymizovaných dat má aplikace i vlastní reportovací systém.

Do reportovacího systému aplikace se přihlásilo téměř 300 nakažených, či potenciálně nakažených, lidí. Díky zapojení mnoha lidí mohla aplikace svým uživatelům rozeslat už stovku upozornění na zvýšenou pravděpodobnost nákazy COVID-19. Vývojový tým také zapracoval na optimalizaci spotřeby baterie při sdílení polohy. Vylepšená verze pro Android je od dnešního dne k dispozici a podle Seznamu došlo při sdílení polohy k úspoře energie až o 30 %. Pro platformu iOS se řešení připravuje a bude dostupné během několika dnů. Vylepšení se dočkaly i webové stránky projektu, které jsou nyní dostupné na adrese seznam.cz/zastav-covid.

„Uživatelům chceme poskytnout co nejvíce relevantních informací o šíření koronaviru v ČR, proto jsme v mobilní aplikaci do lišty o sdílení polohy přidali i možnosti zobrazit si počty nakažených lidí v jednotlivých okresech a počet vzájemných setkání zapojených uživatelů. Jen zlomek z nich ale proběhlo s pozitivně testovaným člověkem. Právě tato setkání vyhodnocujeme a v případě zvýšené pravděpodobnosti nákazy zasíláme lidem upozornění. Zatím jsme jich poslali přibližně stovku ,“ upřesňuje Martin Jeřábek, manažer služby Mapy.cz, s tím, že tato funkce bude v aplikaci dostupná v průběhu několika následujících dnů.

vice-nez-milion-lidi-se-sdilenim-sve-polohy-v-aplikaci-mapy-cz-aktivne-zapojilo-do-boje-proti-sireni-koronaviru-v-ceske-republice-nahled

Od začátku celého projektu aktivně jednáme prostřednictvím platformy COVID19CZ se státními institucemi, abychom identifikovali všechny uživatele Mapy.cz, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus. Čekáme na zahájení spolupráce s call centrem Chytré karantény, kdy by se operátoři měli pozitivně testovaných lidí dotazovat, zda jsou uživateli aplikace Mapy.cz a souhlasí s poskytnutím ID své aplikace,“ říká Jeřábek, a dodává, že rozesílat notifikace při zvýšené pravděpodobnosti nákazy koronavirem jsou Mapy.cz zatím schopné jen díky vlastnímu reportovacímu řešení. Tento ucelený mechanismus zatím nenabídl žádný jiný obdobný tuzemský projekt.

mapy-cz-kod-sebenahlaseni-nakazy-covid-19-scaled-nahled

Aplikace Mapy.cz je již zmíněna na oficiálních stránkách MZ ČRjako součást Chytré karantény, proto Jeřábek věří, že spolupráce hygienických stanic a mapové aplikace je na spadnutí a stát brzy využije milion zapojených uživatelů, aby došlo k rychlejšímu zamezení šíření koronaviru napříč společností. Nastavení sdílení polohy lze v aplikaci také kdykoli ukončit. Společnost Seznam.cz deklaruje, že polohová data svých uživatelů nikomu nepředá a po ukončení epidemie je smaže. Na náš dotaz společnost Samsung upřesnila, že zajistí smazání dat uživatelů, jakmile příslušné státní instituce veřejně oznámí ukončení epidemie. Pokud by k takovému oznámení ze strany státu nedošlo, připraví vlastní náhradní řešení. Data rozhodně společnost Seznam smaže, jak uživatelům slíbila.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení