Menu

T-Mobile bude v Česku testovat zařízení pro chytré vozy

23.02.2016 16:42 | Josef Mika + Přidat komentář
T-Mobile bude v Česku testovat zařízení pro chytré vozy

T-Mobile bude v Česku testovat zařízení pro chytré vozy | foto: CHIP

Projekt konektivity automobilů s mobilními zařízeními bude pro celou skupinu Deutsche Telekom testovat T-Mobile Czech Republic ve spolupráci s kanadskou společností Mojio. První komerční řešení pro chytrá auta v ČR by se měla objevit již v tomto roce.

Toto zajímavé oznámení proběhlo na veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress v Barceloně, kde je téma „connected cars“ jedním z hlavních taháků, na který se soustředí i mnoho dalších společností. Aktivita T-Mobile je pro nás zajímavá tím, že se bude prvotně testovat právě v ČR.

Aktivita v oblasti chytrých aut představuje součást strategie T-Mobile v  oblasti internetu věcí a operátor si k jejímu naplňování vybral zkušeného partnera. Platforma Mojio je hardwarové řešení, které funguje v mnohých OBD zařízeních. Chytré auto lze jednoduchým způsobem vytvořit i ze starších modelů, které jsou vybaveny tzv. On-board-diagnostics (OBD) konektorem. Ten mají všechny vozy vyrobené minimálně od roku 2001, řešení tak bude přístupné pro většinu majitelů aut. OBD konektor je většinou umístěný pod volantem nebo vedle něj. Do OBD portu se snadno připojí malé zařízení zhruba ve velikosti poloviny krabičky karet vybavené SIM kartou. Zařízení komunikuje enkryptovaným bezdrátovým připojením s Mojio cloudem. Řidiči ke svým datům přistupují prostřednictvím rostoucího množství iOS a Android aplikací.

Aplikace poskytují informace o technickém stavu vozidla prostřednictvím rychlé diagnostiky – ukazují stav kapalin, připomenou pravidelnou údržbu, STK, upozorní, když něco v autě přestane fungovat, evidují knihu jízd, vyhodnotí ekonomickou jízdu, mohou vozidlo navigovat, pomohou najít volné i neplacené parkoviště, řeší i základní zabezpečení – uživatele upozorní alertem, pokud je zaparkovaný vůz poškozen, odtahován či se pohybuje. Aplikace nabízejí i celou řadu dalších benefitů. Všechny aplikace budou zákazníkům k dispozici v češtině.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení