Menu

Technologie pro záchranáře

14.06.2019 11:37 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Technologie pro záchranáře

Technologie pro záchranáře | foto: CHIP

Evropské a celosvětové organizace schválili nový standard pro komunikaci záchranných a bezpečnostních složek. Pro komunikaci využijí nové LTE pásmo pro frekvence 410-430 MHz. Na těchto kmitočtech buduje a provozuje svou síť určenou pro kritickou komunikaci i společnost Nordic Telecom.

Drony v oblacích, osobní kamery na uniformách policistů přenášející online signál velitelům zásahu nebo okamžité šíření fotografií pohřešovaných dětí nebo podezřelých osob mezi všechny členy bezpečnostních složek – to vše se do několika let stane realitou. Zejména díky úsilí českých firem v čele se společností Nordic Telecom schválily evropské (CEPT) a celosvětové (3GPP) organizace nový standard pro komunikaci záchranných a bezpečnostních složek.

Zatímco dnes mají záchranáři, policisté nebo hasiči k dispozici pouze jednoduché vysílačky, v budoucnosti budou ke krizové komunikaci používat sítě postavené na datech, na technologii LTE. To přináší zásadní výhody, jako je dostupnost celé řady různých aplikací a hlavně možnost přenosu dat v bezpečné síti. „Díky celosvětové dohodě nad tím, v jakých dalších kmitočtech mohou fungovat sítě pro záchranné a bezpečnostní složky, se do jejich stavby a rozvoje může pustit více výrobců,“ vysvětluje David Voska, ředitel pro vnější vztahy společnosti Nordic Telecom, a dodává: „Provozovatelé tak nebudou závislí na jednom dodavateli technologií.“

Kromě toho, že jde o technologický úspěch pro společnost Nordic Telecom, je to stejný úspěch i pro jejího technologického partnera, společnost Nokia, která měla na celém procesu zásadní podíl. Sítě určené pro záchranné složky jsou nezávislé na běžných veřejných mobilních sítích, a proto jsou odolnější proti útokům a výpadkům. Záchranáři či bezpečnostní složky navíc díky nim nezatěžují komerční sítě, a v případě krize či katastrofy se tak v rámci možností dovolají i běžní zákazníci.

Podobné specializované sítě pro záchranáře už fungují či se budují v řadě států světa. Například americká síť FirstNet už se osvědčila koncem minulého roku při zásazích proti nejničivějším požárům v historii Kalifornie. Díky síti zcela vyhrazené pro komunikaci záchranných složek tam mohli záchranáři lépe koordinovat svou práci a využívat k ní i funkce běžné v dnešních chytrých telefonech, jako jsou geolokace uživatele či online videopřenos přímo z místa zásahu. Současně mohli využívat při zásazích např. drony pro šíření mobilního signálu v nedostupných místech nebo pro monitorování krizové situace ze vzduchu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení