Menu

Test: 76 rychlých NVMe SSD disků

21.05.2020 10:58 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Test: 76 rychlých NVMe SSD disků

Test: 76 rychlých NVMe SSD disků | foto: CHIP

V testovací laboratoři jsme otestovali více než 70 rychlých SSD. Vyzkoušeli jsme mimo jiné všechny dostupné NVMe SSD disky podporující novou rychlou sběrnici PCI Express 4.0.

SSD disky prošly v posledních letech zásadními proměnami. Dlouhou dobou byla tato flashová úložiště k dostání pouze v podobě klasických 2,5” SATA disků, které sice načítaly a zapisovaly data rychleji než 2,5” magnetické HDD disky, ale se základní deskou je spojovala stejná sběrnice s omezenou datovou propustností. Úzké hrdlo v podobě SATA rozhraní odstranil až příchod NVMe SSD disků, které se prostřednictvím speciálního M.2 slotu na základní desce připojují přímo k páteřní sběrnici PCI Express a dokážou tak přenášet data až pětkrát rychleji.

Na přelomu roku se na trh dostaly první NVMe SSD určené pro novou generaci sběrnice PCI Express 4.0, které mohou být ještě o poznání rychlejší. Co slibuje nový standard PCIe 4.0 přinést? Nejdůležitější inovací je zdvojnásobení teoretické propustnosti připojení přídavných karet nebo M.2 SSD na 16 GB/s.

Naše testy prokázaly, že dostupné PCIe 4.0 NVMe SSD disky nemají problém při čtení překonat přenosovou rychlost 4 000 MB/s. Momentálně dostupné modely PCIe 4.0 NVMe SSD tedy přenášejí data rychlostí přibližně o 1 000 MB/s vyšší než doposud nejlepší NVMe SSD pro PCIe 3.0. To je působivý nárůst, který oceníme zejména při přenosu velkých souborů.

Dobrá zpráva je, že při přechodu na nejnovější generaci PCIe 4.0 NVMe SSD se nezměnil tvar ani fyzické rozměry rozhraní M.2. SSD se však stále dodávají v různých délkách, takže doporučujeme se před nákupem přesvědčit, že se vybraný model SSD do vaší základní desky vejde. Rozměry NVMe M.2 SSD výrobci označují řadou čísel, jako například „22110“. V takovém případě se jedná o nejširší, 22mm kartičku o délce 110 mm. Informace o podporovaných rozměrech M.2 SSD najdete v příručce k základní desce.

 ssd-m2-2

Přehled dostupných SSD NVMe 4.0

Momentální nabídka NVMe M.2 SSD kompatibilních se sběrnicí PCIe 4.0 je stále ještě poměrně omezená, ale doposud uvedené modely dobře ukazují, co nový standard dokáže. Dobře je to vidět na vítězném modelu Gigabyte Aorus NVMe Gen4 s 2TB kapacitou, kterému jsme v naší laboratoři naměřili průměrnou rychlost čtení na úrovni 4 422 MB/s a zápisu 4 189 MB/s.

Aktuálně nejvýkonnější M.2 NVMe SSD pracující na sběrnici PCIe 3.0 (Kingston KC2000 2TB) dosahuje průměrných hodnot čtení a zápisu na úrovni 3 108 MB/s, resp. 2 262 MB/s, což je poměrně zásadní rozdíl. Nejmodernější M.2 SSD s podporou PCIe 4.0 jsou momentálně o něco dražší než disky pro PCIe 3.0, ale rozdíl není tak velký. Podívejte se na výsledky všech testovaných SSD disků s rozhraním M.2.

ssd-m2-3-nahled

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení