Menu

Test: Kingston IronKey D300 4 GB

14.04.2017 14:41 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: Kingston IronKey D300 4 GB

Test: Kingston IronKey D300 4 GB | foto: CHIP

Voděodolný, nárazuvzdorný šifrovaný USB flash disk si pořídí hlavně uživatelé, kteří opravdu nechtějí, aby se jejich cenná data dostala do ruky někomu jinému, případně aby se nezničila mechanickým poškozením disku.

Šifrování dat probíhá prostřednictvím hesla, takže disk není zase tak bezpečný jako flashky s vlastní hardwarovou klávesnicí, například iStorage datAshur, ale zato nepotřebuje pro dosažení vyšší odolnosti vůči pádu a působení vody speciální pouzdro. Obal flash disku je zinkový a na první pohled působí opravdu pevným dojmem. Flashové buňky vnitřní paměti zvládne ochránit i při ponoření do hloubky 122 cm, běžné pády mu při testu nijak neublížily. Při prvním spuštění se aktivuje průvodce, ve kterém uživatel vytvoří heslo (musí kombinovat velká a malá písmena s číslicemi a být minimálně šest znaků dlouhé) a může zadat informace o vlastníkovi a kontakt pro případ ztráty. Obsah disku je chráněn tak, že pokud desetkrát zadáte špatné heslo, data se automaticky smažou. Přestože při zápisu a čtení probíhá uvnitř disku v reálném čase šifrování dat prostřednictvím 256bitového standardu AES XTS, disk je při kopírování dat příjemně rychlý.  Při zápisu větších souborů dosahuje v praxi disk průměrné zápisové rychlosti okolo 31 MB/s, stejné soubory čte rychlostí přes 120 MB/s. Poněkud pomaleji funguje v benchmarcích, které pracují s velkým množstvím malých souborů. V testu AS SSD dosáhl při zápisu pouze průměrné rychlosti 4,56 MB/s. Při práci s malými soubory se negativně projevuje delší přístupová doba, která při zápisu činí dokonce 1,649 ms (čtení 0,428 ms). Námi naměřené hodnoty výrazně převyšují oficiální údaje výrobce, který ve specifikacích udává rychlost zápisu 12 MB/s a  čtení 80 MB/s. Z 4GB kapacity je po prvním spuštění k dispozici 3,47 GB, přičemž disk je naformátován na souborový systém FAT32. Vzhledem k vysoké ceně doporučujeme v případě zájmu zvolit verzi s 8GB kapacitou, která je jen o trochu dražší.

Technická data

Kapacita (nom./opravdová)   4 GB / 3,47 GB

Rozhraní         USB 3.0

Šifrování         256bitové AES XTS / FIPS 140-2

Certifikace                   FIPS 140-2 (Level 3)

Přenosová rychlost (čtení / zápis)     120 MB/s / 31 MB/s             

Rozměry a hmotnost              78 x 12 x 22 mm, 50 g

Cena               2 750 Kč

CHIP dobrý (1,8)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení