Menu

Test: QNAP TS-233

21.09.2022 16:40 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Test: QNAP TS-233

Test: QNAP TS-233 | foto: QNAP

NAS server QNAP TS-233, určený pro domácí uživatele nebo malou kancelář, je kompaktní zařízení, do kterého se pevné disky vkládají nastojato.

Nižší cena souvisí s osazením ARM procesoru, ale ten je podporován hned 2 GB RAM a nijak se nešetřilo ani na USB portech a kvalitě zpracování. Že není hardwarová výbava modelu TS-233 příliš ořezaná ukazuje i integrovaný procesoru NPU (Neural network Processing Unit), který zvyšuje výkon QNAP AI Core (modul s umělou inteligencí pro rozpoznávání obrázků) v úlohách rozpoznávání obličejů a objektů. Navíc nechybí ani podpora akcelerace šifrování dat pomocí AES-NI. Přítomnost jen jednoho LAN rozhraní cílovou skupinu uživatelů trápit nebude. A pokud snad ano, lze pomocí adaptéru do USB portu za cca 2 500 korun rozšířit NAS o 5Gb Ethernet. Naše testy čtení a zápisu dat ukázaly, že NAS prakticky plně využívá kapacitu gigabitového Ethernetu, navíc je příjemně tichý a nemá vysokou spotřebu. Velmi se nám líbil přehledný způsob iniciace NAS serveru, kdy průvodce uživatele navede na aktualizaci firmwaru, k vytvoření administrátorského účtu s dostatečným zabezpečením a následně i k vytvoření úložiště s požadovanou konfigurací. V operačním systému QTS sice místy chybí překlad popisků a nápovědy, ale ani méně zkušení uživatelé nebudou mít s provozem NAS serveru žádný problém. QNAP TS-233 přitom poskytuje kompletní nabídku funkcí na správu dat, zálohování, vytváření snapshotů, streamování multimédií a dokonce i zálohování, obnovu a migraci webů na WordPressu.

CPU/RAM

ARM Cortex-A55 4× 2,0 GHz / 2 GB DDR4

Šachty na disky

2× 3,5/2,5“

Sekvenční čtení/zápis dat

113/98 MB/s

Spotřeba (provoz/pohotovostní režim)

11/4 W

Rozhraní

1× Gigabit LAN, 2× USB 2.0, 1× USB 3.2 Gen 1

Rozměry a hmotnost (bez disků)

19 × 9 × 16 cm, 1,1 kg

Cena (bez disků)

cca 5 000 Kč

 

Známka Chipu: Výborný (1,3)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení