Menu

Test: Sony WH-1000XM5 – nejlepší ticho, skvělý zvuk

05.02.2023 15:43 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: Sony WH-1000XM5 – nejlepší ticho, skvělý zvuk

Test: Sony WH-1000XM5 – nejlepší ticho, skvělý zvuk | foto: Sony

Pátá generace slavných sluchátek Sony WH-1000XM přináší výraznou změnu designu, k dokonalosti dotažené potlačení okolních ruchů a harmonický, i když poněkud usedlejší zvuk.

 

Nejlepší funkcí sluchátek Sony WH-1000XM5 je mimořádně účinný systém ANC. V praktickém testu, kdy nás reproduktor bombardoval silným hlukem letadel, překonal XM5 svého už tak výborného předchůdce. WH-1000XM5 také lépe tlumí v hlasovém pásmu, a tak velmi účinně snižuje hluk kavárny nebo kanceláře.

S nasazenými sluchátky WH-1000XM5 musíte poslouchat opravdu velmi pozorně abyste slyšeli i minimální hluk. Zajímavé je, že sluchátka dosahují maximálního tlumícího výkonu ANC až po dvou až třech sekundách, pokud pak klepnete prstem kdekoli na sluchátka nebo výrazněji nakloníte hlavu, účinnost ANC se na několik sekund sníží a poté se zase zvýší. Oproti minulému modelu se ale zhoršila kvalita potlačení hluku větru, i když už není nutné ji aktivovat v aplikaci, vše probíhá automaticky. 

Řada sluchátek Sony WH-1000XM je tradičně charakteristická spíše teplejším zvukem s uvolněným podáním výšek a WH-1000XM5 není výjimkou. Zvuk je krásný a harmonický, hlasy jsou teplé, přirozené a plné, basy nejsou přehnané. Chybí nám však víc živosti a temperamentu. Výškový rozsah je oproti předchůdci měkčí a tlumenější, díky čemuž zní hlasy plně a příjemně, ale omezení intenzity výšek může ubírat na razanci činelům a kytarám.

XM5 nemají sebemenší problém s jakýkoliv hudebním materiálem, zároveň dobře snášejí vyšší hlasitost, pokud však hledáte vzdušnost, prostornost a temperamentní výšky, doporučujeme se podívat jinde. Pro zamýšlené použití těchto sluchátek - většinou poslech hudby na cestách nebo při práci - považujeme zvuk za výborný a zábavný.

V přímém srovnání dáváme kvůli podání výšek mírně přednost zvuku předchůdce, ve standardním nastavení jsou XM4 o něco dynamičtější a hravější. Zvukové podání lze ale upravit pětipásmovým ekvalizérem v mobilní aplikaci. Změny se ukládají do sluchátek, takže zvolený režim funguje s jakýmkoliv připojeným hudebním zdrojem.

Design sluchátek se výrazně změnil, váží stejně jako předchozí model, přesto působí lehčím a drobnějším dojmem. Sluchátka jsou vyrobena z odolného a lehkého plastu a nepůsobí tak luxusně jako předchozí model, přesto jsou solidní a funkční. Na hlavě sedí velmi pohodlně, most netlačí a pod sluchátky je dostatek prostoru pro uši, polstrování náušníků je příjemné. Na rozdíl od minulého modelu nejsou sluchátka skládací a větší je tak i dodávaný obal. 

5-wh-1000xm5-swivel-w-case-silver-8000-large

Sony WH-1000XM5, foto: Sony

Z hlediska ovládání zůstalo vše při starém, posun po skladbách, příjem hovorů a aktivace asistenta a ANC se ovládá pomocí dotykových ploch, pokud položíte ruku na pravý náušník uslyšíte veškerý okolní hluk. Potěšilo nás vícenásobné připojení Bluetooth, sluchátka lze připojit ke dvěma koncovým zařízením současně.

Praktická je možnost automatického pozastavení přehrávání po sejmutí sluchátek z hlavy. Další specialitou je funkce "Speak-to-Chat", při které sluchátka začnou propouštět okolní hluk a pozastaví hudbu, jakmile začnete mluvit. Oproti minulému modelu Sony zlepšilo kvalitu mikrofonu, hovory jsou pro druhou stranu srozumitelnější. 

Výdrž na baterii je tak dobrá, že se o ni v každodenním životě nemusíte téměř starat. V našem testu s vypnutým potlačením šumu vydržela sluchátka Sony WH-1000XM5 v provozu více než 50 hodin, s aktivním ANC pak podle našich testů stále získáte přibližně 30 hodin přehrávání.

Po pouhých 15 minutách nabíjení jsme dosáhli více než 6 hodin přehrávání s ANC a více než 10 hodin bez ANC. Plné nabití trvá necelých 90 minut. Dosah Bluetooth je vynikající, problémy s připojením nenastanou ani pokud se od přehrávače vzdálíme do jiné místnosti.4

Technická data

Typ sluchátek circumaurální
Připojení

Bluetooth 5.0 (LDAC, AAC), 3,5mm, USB-C

Frekv. rozsah

4–40 000 Hz

Citlivost 102 dB
Výdrž na baterii (s ANC / bez ANC)

30:50 h:m / 50:40 h:m

Hmotnost (sluchátka/stanice) 251 g
Cena 9 990 Kč
CHIP výborný (1,2)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení