Menu

Thunderbolt 3: dvojnásobná rychlost a konektor typu USB-C

04.06.2015 13:41 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Thunderbolt 3: dvojnásobná rychlost a konektor typu USB-C

Thunderbolt 3: dvojnásobná rychlost a konektor typu USB-C | foto: CHIP

Firma Intel na Computexu představila nové rozhraní Thunderbolt 3, které nabízí větší možnosti než USB-C, tedy vyšší rychlost, vyšší rozlišení připojených zařízení i podporu více protokolů.

Novým standardem pro připojení by se mělo stát USB typu C. Ale Intel se nechce vzdát ani svého dlouho vyvíjeného a podporovaného rozhraní Thunderbolt. Na Computexu proto oznámil jeho vylepšení. Thunderbolt ve verzi 3 má konektor typu USB-C. Dříve se používal konektor Mini DisplayPort.

z4-nahled

Oproti USB-C má ale některé přednosti. Předně podporuje vyšší přenosovou rychlost až 40 Gb/s. Připojit je přes něj možné až dva monitory, nebo televizory s 4K rozlišením. Zvládne také dodávat elektrickou energii pro zařízení se spotřebou až 100 W a zvládá i více přenosových protokolů – kromě Thunderboltu i DisplayPort 1.2, PCI Express 3.0, HDMI 2.0 a USB 3.1). Jeden kabel by tak mohl sloužit k připojení všech periferních zařízení i pro napájení. Intel ovšem zatím pro Thunderbolt nenašel větší podporu a spolupracuje víceméně jen s Applem. Hardwarová kompatibilita s USB-C by mohla k širšímu rozšíření přispět. První zařízení mají být podle Intelu k dispozici koncem tohoto roku. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení