Menu

Tip: Obnovte fotografie z vadné paměťové karty

27.03.2020 16:24 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Tip: Obnovte fotografie z vadné paměťové karty

Tip: Obnovte fotografie z vadné paměťové karty | foto: CHIP

Paměťové SD karty používané v digitálních fotoaparátech při připojení k osobnímu počítači občas vyvolávají následující katastroficky znějící zprávu: »Před prvním použitím je třeba datový nosič formátovat« .

To ale v podstatě znamená, že vám počítač nabízí vymazání všech na kartě uložených dat. Pokud na SD kartě máte nějaké snímky, formátování samozřejmě neprovádějte a v dialogovém okně klikněte na »Storno«. Fotografie se pak pokuste obnovit a nemusíte k tomu používat speciální programy. Stačí násroje Windows.

sd-karta

V Průzkumníkovi souborů systému Windows otevřete »Tento počítač« a poznamenejte si písmeno jednotky přiřazené SD kartě. Následně v základním panelu do části »Sem zadejte hledaný výraz« napište „cmd“ a vyhledanou aplikaci „Příkazový řádek“ spusťte jako správce. Pokud je písmeno jednotky například  »D:«, na příkazový řádek napište příkaz "chkdsk d: / f". Po provedení kontroly paměťové karty naleznete na pevném disku počítače obnovená data jako soubory CHK v adresáři »found.000«. Pokud tento adresář nevidíte, klikněte v Průzkumníku na záložku »Zobrazení« a následně v nabídce na »Možnosti | Změnit možnosti složky a hledání«. V nabídce »Možnosti složky« a jejím okně »Zobrazení« zaškrtněte políčko „Zobrazovat skryté soubory, složky a jednotky“ a deaktivujte „Skrýt chráněné soubory operačního systému“. Pokud přejmenujete uložené soubory s příponou „chk“ na „.jpg“, mělo by být možné fotografie znovu otevřít.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení