Menu

Tip pro NAS: obnovte heslo účtu správce

18.05.2021 12:00 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Tip pro NAS: obnovte heslo účtu správce

Tip pro NAS: obnovte heslo účtu správce | foto: Jagrit Parajuli/Pixabay

Pokud jste zapomněli heslo účtu správce, nemůžete se samozřejmě přihlásit do uživatelského rozhraní vašeho NAS serveru. Pro takové případy vybavují všichni hlavní výrobci NAS svá zařízení speciálním resetovacím tlačítkem, kterým lze snadno a rychle účet správce resetovat.

Vše, co k resetu zálohovacího zařízení potřebujete, je kancelářská sponka. Důležité: data uložená v síťovém úložišti zůstanou nedotčena, stejně jako všechna uživatelská nastavení. Přesný způsob resetování zařízení závisí na konkrétním výrobci.

Pokud vlastníte NAS zařízení od společnosti Synology, musíte resetovací tlačítko sponkou podržet asi čtyři sekundy. Jakmile uslyšíte pípnutí, tlačítko uvolněte. Jelikož tím odstraníte také všechna uživatelská nastavení sítě, musíte po resetování zadat do internetového prohlížeče find.synology.com, abyste zjistili novou IP adresu zařízení. Poté se přihlaste pomocí standardních přístupových údajů („admin“ / „admin“).

tip-nas

Reset zapomenutého hesla nemá vliv na uložená data. | Zdroj: Qnap

Také u NAS serverů Qnap musíte pro resetování účtu správce resetovací tlačítko několik sekund podržet. Pokud na NAS serveru běží operační systém QTS 4.4.2 nebo novější, zadejte po resetování napoprvé jako heslo správce MAC adresu – bez pomlček a s velkými písmeny. Tyto informace naleznete na štítku na zadní straně zařízení. U starších verzí operačního systému je heslo klasicky „admin“.

Uživatelé serverů Asustor musejí resetovací tlačítko podržet asi pět sekund a poté se přihlásit pomocí hesla „admin“. Stejně jako u zařízení Synology se obnoví výchozí nastavení sítě, takže po resetování budete muset zjistit novou IP adresu zařízení.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení