Menu

Tip pro vyšší bezpečnost na internetu: zkontrolujte si nastavení sledování v prohlížeči a jak zjistit různá hesla

12.12.2022 15:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Tip pro vyšší bezpečnost na internetu: zkontrolujte si nastavení sledování v prohlížeči a jak zjistit různá hesla

Tip pro vyšší bezpečnost na internetu: zkontrolujte si nastavení sledování v prohlížeči a jak zjistit různá hesla | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Nadace Electronic Frontier Foundation (EFF) vytvořila online test „Cover Your Tracks“, pomocí kterého si můžete sami ověřit, jak dobře nebo špatně váš prohlížeč chrání vaše soukromí při surfování po internetu. NirSoft nabízí užitečný nástroj, který přečte hesla například ze starého pevného disku.

Ověření ochrany soukromí v prohlížeči je velmi snadné, nicméně vyžaduje alespoň základní znalost angličtiny. Otevřete v prohlížeči stránku coveryourtracks.eff.org a klikněte na „TEST YOUR BROWSER“. Chcete-li získat realističtější výsledek, ponechte zaškrtnuté políčko „Test with a real tracking company“ (testovat se skutečnou sledovací společností).

coveryourtracks

Sledování na webu: zda máte správně nastaven prohlížeč proti sledování si můžete ověřit. | Zdroj: CoverYourTracks

Následně stránka otestuje váš internetový prohlížeč pomocí několika triků. Výsledkem je buď „you are not protected against tracking“, tedy nejste chráněni proti sledování, nebo „you have strong protection“ – máte silnou ochranu. Tabulka pak ukazuje, zda prohlížeč blokuje reklamu nebo neviditelné sledovací zařízení a zda přenáší unikátní otisk „unique fingerprint“. Druhá možnost je špatná, protože vás při surfování snáze identifikují.

Jak zjistit hesla, sériová čísla a klíče k Wi-Fi

extpassword

Hesla a čísla: šikovný nástroj ExtPassword vám z počítače zjistí hesla a sériová čísla. | Zdroj: NirSoft/ExtPassword!

Programátor Nir Sofer vyvinul nový nástroj, s jehož pomocí lze přečíst hesla například ze starého pevného disku. ExtPassword nevyžaduje instalaci. Stáhněte si a rozbalte ZIP archiv do zvolené složky. Potom připojte pevný disk, který chcete programem prozkoumat, a klikněte pravým tlačítkem myši na soubor „ExtPassword.exe“. Z nabídky vyberte možnost „Spustit jako správce“.

Nástroj se spustí a zobrazí se okno s nastavením „Options“. V řádku „External Drive Path“ zadejte cestu k externímu disku, případně ještě heslo a volbu potvrďte tlačítkem „OK“. Chvíli trvá, než ExtPassword zobrazí seznam hesel uložených například v prohlížečích a poštovních programech. Kromě toho jsou ve Windows uložena sériová čísla, klíče k Wi-Fi sítím, a dokonce i bezpečnostní otázky. Poté stiskněte klávesy [Ctrl] + [A], abyste vybrali všechny položky, a výběrem možnosti „File | Save Selected Item“ je uložte jako TXT soubor.

Zdroj: CoverYourTracksNirSoft

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Tip pro vyšší bezpečnost

    Vy jste magoři, kdo to umí, nebo je potřeba IT za 1000Kč/h, fakt vtipné rady.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení